František Štván: O Rathově osudu nebudou rozhodovat čisté ruce

04.06.2012 14:58

O Rathově osudu nebudou rozhodovat čisté ruce S "pobavením" sleduji politiky, kteří s vážnou tváří komentují situaci kolem úterního vystoupení D. Ratha na jednání sněmovny, a kteří se bez mrknutí oka staví do pozice světců, jimž celoživotní důraz na morální chování dovoluje hodit vůči D. Rathovi pomyslný biblický kámen. Jejich strach o pověst naší země v zahraničí je pro mne přesto, nebo právě proto, doslova k popukání.

František Štván: O Rathově osudu nebudou rozhodovat čisté ruce
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Například M. Benda z ODS účelově zapomněl jak zajišťoval počet předepsaných stránek své disertační práce psaním přes řádek a vůbec se za takto získaný titul JUDr. nestyděl. To německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg dbal cti své země a své vlády podáním rezignace, když vyšlo najevo, že opsal velkou část své dizertace. Souběžně s ní požádal, aby proti němu bylo vedeno vyšetřování pro porušení autorských práv. Vzdal se svého mandátu s tímto vysvětlením: "Činím tento krok nejen kvůli diskusi o své disertační práci, ale i kvůli otázce, jestli ještě mohu dostát nárokům, které sám na sebe kladu." Tím chtěl volně přeloženo říct, že nemůže být zlodějem, co křičí chyťte zloděje.

Další velkou moralistkou a ochránkyní pověsti parlamentu je jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Tahle dáma ve funkci jeho místopředsedkyně měla v období 2002-2006 potřebu mít od daňových poplatníků služební vůz. Dokonce dva. Přesto, že neměla řidičák! Světe div se, obě auta točila kilometry a obě auta čerpala na služební karty benzín. Novináři objevili, že jedno z nich trvale, se všemi výhodnými vyjímkami vůči dopravním předpisům a bez nutnosti platit benzín se zvé kapsy, využíval její syn lékař. To rakouský konzervativní poslanec Norbert Kapeller se vzdal mandátu čtyři dny poté, co novináři zjistili, že jeho manželka parkovala na místě pro invalidy a použila k tomu průkaz vedený na mrtvého člověka.

Ano, prohřešky našich dvou "moralistů" nedosahují společenské nebezpečnosti toho z čeho je D. Rath obviněn. Kdyby však chránili pověst sněmovny a svých politických stran tak jak je běžné v zahraničí, pak by díky dobrovolnému odchodu z politiky o osudu D. Ratha nemohli hlasovat a spravedlnost jeho vydání by bylo, narozdíl od reality, velmi složité zpochybňovat.

Publikováno se svolením vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vasevec.cz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Krysa nikdy nečeká do zítra

22:05 Jan Campbell: Krysa nikdy nečeká do zítra

Dostal jsem prosbu vyjádřit se k příspěvku paní Olgy Lomové ze 13. 2.2020 nazvaným Svobodu slova!