František Táborský: Běžný účet zakončil rok mírným deficitem

13. 2. 2018 17:43

Běžný účet platební bilance v ČR v prosinci vykázal mírný deficit ve výši 2,9 mld. korun. Medián trhu očekával deficit ve výši 6,5 mld. Kč, náš tým odhadoval ještě o něco vyšší schodek. Nicméně překvapivě pozitivní výsledek zahraničního obchodu v závěru roku nasvědčoval, že běžný účet skončí v lepších číslech. V meziročním srovnání se jedná o zlepšení o 9,9 mld. Kč a oproti listopadu se přebytek běžného účtu dostal ze zanedbatelného přebytku 0,04 mld. zpět do deficitu.

František Táborský: Běžný účet zakončil rok mírným deficitem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Bilance zboží a služeb v prosinci udržela přebytek téměř 18 mld. Kč, což je přibližně o polovinu méně než v předchozím měsíci. Celkově byly vyplaceny dividendy z přímých investic ve výši 21,9 mld. Kč stejně jako v předchozím měsíci.

Finanční účet zaregistroval odliv kapitálu ve výši 15,8 mld. Kč. Prosincové přímé zahraniční investice dosáhly téměř vyrovnaného salda. Za celý rok však v této formě přiteklo do tuzemské ekonomiky téměř 140 mld. Kč, což je stejný výsledek jako v předchozím roce. Saldo přílivu portfoliových investic dosáhlo v prosinci 223,1 mld. Kč, což bylo způsobeno především optimalizací struktury bilancí bank ke konci roku v souvislosti s odvody příspěvků do tzv. rezolučního fondu.

Za celý rok 2017 dosáhl běžný účet přebytku 63,4 mld. Kč, tedy téměř o 11,0 mld. více než v předchozím roce. V souvislosti s koncem kurzového závazku lze pozorovat trend vyššího objemu zisku, který zahraniční společnosti nevyvádí z ekonomiky a spoléhají na další posílení koruny. Tyto prostředky tak nevstupují na devizový trh a neovlivňují kurz koruny.

V důsledku toho je výsledek běžného účtu nižší, nicméně jeho efekt na posilování koruny je stále vysoký. V tomto roce očekáváme postupný pokles přebytku běžného účtu na 40 mld. Kč primárně zásluhou i nadále posilující koruny a snižování přebytku bilance zahraničního obchodu.

Kurz koruny v době zveřejnění mírně oslabil k úrovni EUR/CZK 25,40, nicméně příčinou je spíše zvýšená volatilita na trzích z posledních dní. Pro korunu bude mnohem důležitější zítřejší zveřejnění lednové inflace, která je zatížena změnami regulovaných cen a poplatků v souvislosti s novým rokem.

František Táborský
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Horký: Královský gambit premiéra Babiše

18:57 Miloš Horký: Královský gambit premiéra Babiše

Evropská komise dala celé Evropě jasný signál, že žít v dluzích se vyplácí.