František Táborský: Další rizika na obzoru

18. 6. 2018 21:42

7 dní s korunou

František Táborský: Další rizika na obzoru
Foto: pixabay.com
Popisek: Burza cenných papírů - ilustrační foto
reklama

Podle očekávání americký Fed zvýšil v minulém týdnu úrokové sazby. Zásadní je hlavně nová prognóza centrální banky, která počítá s dalšími dvěma zvýšeními sazeb v tomto roce a dalšími třemi v roce následujícím. V roce 2020 by se tak základní sazba Fedu dostala na úroveň 3,5 %, což je výrazně nad dlouhodobě neutrální sazbou stanovenou centrální bankou (2,9 %). Celkové vyznění jednání je tak silně jestřábí.

Opačný průběh mělo jednání ECB, kde bylo rozhodnuto o konci kvantitativního uvolňování v prosinci tohoto roku s tím, že od října bude objem nákupů snížen na 15 mld. měsíčně. Nicméně centrální banka bude podle naší prognózy reinvestovat výnosy z nabytého portfolia dluhopisů minimálně do konce roku 2019. Zásadním závěrem však bylo odložení prvního zvýšení úrokových sazeb až do druhé poloviny příštího roku.  

To vytváří další překážku pro zvyšování sazeb ČNB v delším horizontu. Současná prognóza centrální banky stále počítá se zvýšením sazeb až koncem roku a spoléhá spíše na posilování koruny. ČNB se tak snaží vyhnout přílišnému odklonu od měnové politiky ECB a riziku následného prudkého posilování koruny. Pro rok příští ale ČNB počítala s dřívějším zvyšováním sazeb ECB a v prognóze pro příští rok si naplánovala hned několik zvýšení.

O červnovém jednání ČNB jsme psali minulý týden v bit.ly/2JLchUA. Do středy se mohou ještě vyjadřovat členové bankovní rady. Červnové zvýšení sazeb není vyloučené, ale věříme, že většina bankovní rady si bude chtít počkat na srpnovou prognózu banky. Trh v současnosti počítá s téměř dvěma zvýšeními úrokových sazeb v tomto roce. Červnové jednání bezpochyby vyšle trhu jestřábí signál. Naladění centrální banky se změnilo a úrokový kanál měnové politiky je opět ve hře. Koruna by tak měla dostat nový impuls k posílení.

Z politického dění bude tento týden zásadní další vývoj obchodních válek (USA vs. Čína, USA vs. EU), jednání ministrů financí EU a představení rozpočtových plánů italské vlády, turecké prezidentské volby nebo riziko rozpadu vlády v Německu. Všechny zmíněné faktory vytváří riziko dalšího oslabení koruny a zvýšení šance červnového zvýšení sazeb ČNB. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olga Kondrashina: Roušky vyrábí a rozdává každý, kdo může

22:17 Olga Kondrashina: Roušky vyrábí a rozdává každý, kdo může

Celé Česko žije aktivní pomocí při zvládání pandemie koronaviru. Stejně tak jako jiné národnostní me…