František Táborský: ECB na tahu

05.03.2018 20:06

Člen bankovní rady V. Benda v rozhovoru sdělil, že nevidí důvod ke zvyšování úrokových sazeb v příštích měsících, jelikož posilování koruny dostatečně utahuje měnové podmínky.

František Táborský: ECB na tahu
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Dále řekl, že prognóza ČNB naznačuje „víceméně“ dvoje zvýšení úrokových sazeb (včetně únorového zvýšení). Podle našeho názoru však ČNB tímto přístupem riskuje zklamání trhu a odchod zahraničních investorů, což by mělo za následek oslabení koruny a potřebu zvýšit úrokové sazby. Koruna zůstala téměř bez reakce a v současnosti se pohybuje nad úrovní EUR/CZK 25,40, podobně jako většinu minulého týdne.

Pozitivní výsledek vnitrostranického referenda německých sociálních demokratů ve prospěch vládní koalice a úspěch protestních hnutí v italských parlamentních volbách měl prozatím jen minimální dopad na kurz eura. Trh dlouhodobě riziko italských voleb podceňuje a z druhé strany Atlantiku se do hry zapojuje americké zavedení cel a tarifů na dovoz oceli a hliníku, které trh nepřijal pozitivně. Tím se výsledný efekt vynuloval a EUR/USD se v současnosti obchoduje na úrovni 1,23.  

Ve čtvrtek proběhne druhé měnové jednání bankovní rady ECB v tomto roce. Očekáváme, že nová makroekonomická prognóza centrální banky ukáže rychlejší inflaci v následujících čtvrtletích. S tím by mohla přijít i změna oficiální komunikace bankovní rady směrem k ukončení kvantitativního uvolňování. Nicméně únorová spotřebitelská inflace v eurozóně zpomalila k 1,2 % meziročně. Tím centrální bance zůstává prostor pro další prodlužování extrémně uvolněné měnové politiky. Naše prognóza však stále počítá s ukončením kvantitativního uvolňování do konce tohoto roku a s prvním zvyšováním úrokových sazeb v prvním čtvrtletí 2019.

Další vývoj měnové politiky ECB má i důležitý aspekt pro korunu. Ačkoli první zvyšování sazeb v eurozóně proběhne až v příštím roce, hrozí, že začátek utahování měnových podmínek v podobě konce kvantitativního uvolňování povede k uzavírání korunových pozic zahraničních spekulantů na tuzemském trhu, což by způsobilo oslabení koruny. Těch je v naší ekonomice i po jedenácti měsících od ukončení kurzového závazku v ekonomice stále dost. Pohledem trhu korunových dluhopisů ještě v lednu bylo přes 37 % objemu dluhopisů v držení nerezidentních subjektů. Pro srovnání – v dobách před kurzovým závazkem nerezidenti drželi okolo 10 % objemu dluhopisů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: V Německu vzrostl počet politických kriminálních činů

21:21 Richard Seemann: V Německu vzrostl počet politických kriminálních činů

Počet politicky motivovaných trestných činů v Německu v uplynulém roce významně vzrostl. Spolkový úř…