Vysoká volatility kurzu souvisí se spekulacemi ohledně měnověpolitického jednání ČNB. Ačkoli neočekáváme žádné změny v nastavení měnové politiky, část trhu stále věří v prosincové zvyšování úrokových sazeb. Pro odložení zvýšení úrokových sazeb mluví výsledky ekonomiky z posledních týdnů. Míra spotřebitelské inflace (v listopadu 2,6 % r/r) a výkon ekonomiky (ve třetím čtvrtletí 5,0 % r/r) se pohybují přesně podle říjnové prognózy ČNB. Míra růstu reálných mezd je i přes rekordně utažený trh práce pod prognózou (ve třetím čtvrtletí 4,2 % r/r) a nevytváří tak proinflační tlaky, s jakými počítá centrální banka. Proto podle našeho názoru bude nová makroekonomická prognóza, která bude zveřejněna v únoru 2018, vhodnější příležitostí pro další zvyšování úrokových sazeb. Koruna se v současné době obchoduje na úrovni EUR/CZK 25,66.
ČNB rozhodla o druhém zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy v tomto roce o 0,25 p.b. na 1,25 % s platností od začátku roku 2019. Reaguje tak na dvouciferný růst cen nemovitostí šest čtvrtletí v řadě a rychlý růst bankovních úvěrů zejména na bydlení. Česká republika patří k mála zemím jako je např. Švédsko, Norsko nebo nově Velká Británie, které přistoupily k využití tohoto nástroje v rámci tzv. makroobezřetnostní politiky. Tento nástroj dává komerčním bankám povinnost držet větší množství vlastního kapitálu k poskytnutým úvěrům dle jejich rizikové váhy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV