František Táborský: Okénko trhu

03.01.2018 20:06

Podle prosincové statistiky německá míra nezaměstnanosti klesla o 0,1 p.b. na 5,5 %. Nicméně předchozí hodnota byla revidována ve stejné míře.

František Táborský: Okénko trhu
Foto: dotfox.cz
Popisek: Peníze

Tudíž už v listopadu dosáhl německý trh práce nejnižších hodnot nezaměstnanosti v novodobé historii sjednoceného Německa. Reflektuje tak solidní výkon největší evropské ekonomiky a bude dále tlačit na růst mezd a inflace. Německá ekonomika těží ze silné domácí poptávky a solidního zahraničního obchodu. Podle posledního zveřejněného průzkumu PMI vzrostl v prosinci index na svou rekordní hodnotu. Na druhou stranu podniky stále více vyjadřují obavy ohledně nedostatku pracovní síly. Silný německý trh práce má dopad i na českou ekonomiku v podobě dodatečných tlaků na růst tuzemských mezd. Celkově pro rok 2017 odhadujeme růst německé ekonomiky kolem 2,5 %. V tomto roce očekáváme mírné zpomalení tempa růstu ke 2,2 %. Míra inflace se bude pohybovat v první polovině roku v pásmu 1,5 % - 2,0 % a až v druhé polovině roku se podívá přes dvouprocentní hranici.

Dnes byl zveřejněn záznam z prosincového měnověpolitického jednání ČNB, kdy bankovní rada napotřetí rozhodla nezvýšit v roce 2017 své úrokové sazby. Ze záznamu vyplývá, že podle názoru bankovní rady se nenaplňují proinflační rizika identifikovaná na listopadovém měnověpolitickém zasedání. Mezi zvýšením sazeb v prosinci nebo v únoru vidí bankovní rada zanedbatelný rozdíl. Tím se i potvrzuje naše prognóza, která počítá s dalším zvýšením úrokových sazeb právě na začátku února a poté ještě dvakrát v tomto roce vždy s novou makroekonomickou prognózou ČNB. Pro prosincové zvýšení úrokových sazeb hlasovali M. Hampl a V. Benda. Zbylých pět členů bankovní rady hlasovali proti zvýšení.

Státní rozpočet zakončil rok 2017 s mírným deficitem ve výši 6,2 mld. Kč oproti roku 2016, kdy stát hospodařil s přebytkem 61,8 mld. Kč. Oproti schválenému deficitu je tak nižší o 53,8 mld. Kč. Za celý rok 2017 byl rozpočet v nevýhodě především díky nižším příjmům z fondů Evropské unie, které byly o 81,9 mld. Kč nižší než v roce 2016. Naopak stát více inkasoval ve srovnání s předchozím rokem u drtivé většiny daňových položek. Běžné výdaje státu vzrostly ve stejném období o 62,6 mld. Kč zejména v důsledku zvyšování mezd státních zaměstnanců, které se naplno projevilo v posledních dvou měsících roku. Pro rok 2018 byl schválen rozpočet s deficitem 50 mld. Nicméně očekáváme, že stát bude v tomto roce hospodařit s mírně vyšším deficitem, než bylo schváleno. Podle našeho odhadu bude stát muset vynaložit vyšší výdaje mimo jiné v souvislosti s vyššími investicemi díky nutnosti dočerpat cca 40 mld. Kč z fondu EU nebo vyšším výdajům na obsluhu státního dluhu způsobeným vyšší úrovní úrokových sazeb na trhu.

František Táborský
analytik

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: O prvním máji a dvou různých hloučcích

9:44 Filip Šebesta: O prvním máji a dvou různých hloučcích

První máj je v Čechách – pod vlivem veršů Karla Hynka Máchy, tedy nejpozději od dob národního obroze…