František Táborský: Okénko trhu

17.01.2018 19:17

Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB, v rozhovoru prohlásil, že vidí inflační rizika v porovnání s předchozí prognózou ČNB mírně vyšší.

František Táborský: Okénko trhu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.
reklama

Podle něj by to mohlo vést k rychlejšímu růstu úrokových sazeb, než naznačuje současná prognóza ČNB. Vojtěch Benda společně s víceguvernérem M. Hamplem hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb už v prosinci. Nicméně většina bankovní rady byla pro zvyšování sazeb až na začátku února, což je i v souladu s naší prognózou. Koruna vůči euru posílila o necelý desetník a v současnosti se obchoduje na úrovni EUR/CZK 25,45.

Problém financování amerických vládních institucí může být odvrácen návrhem zákona z republikánské dílny. Počítá s poskytnutím prostředku až do 16. února odložením několika daňových povinností v rámci tzv. Obamacare. Většina republikánských zákonodárců vyjadřuje podporu navrhovanému řešení, ale ke schválení ještě budou potřeba hlasy demokratických zákonodárců. Pokud se obě strany nedohodnou do konce tohoto týdne, zůstane federální administrativa bez finančních prostředků na svůj provoz.

Americká průmyslová výroba v prosinci meziměsíčně vzrostla o 0,9 %, což pozitivně překonalo očekávání trhu téměř o polovinu procentního bodu. Nad očekávání také vzrostlo využití celkových kapacit na 77,9 %. I přes překvapivě pozitivní výsledek americký dolar nereaguje a i přes ranní umazání ztrát z předchozích dní se obchoduje na úrovni EUR/USD 1,223.

Ropa koriguje své zisky z předchozích dní, když se její cena vyšplhala k nejvyšším hodnotám od konce roku 2014. V současné době se ropa Brent obchoduje na úrovni 68,87 dolarů za barel.

Dnes bude ještě rozhodovat kanadská centrální banka ohledně nastavení svých úrokových sazeb. Drtivá většina trhu už započítala zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Jednalo by se tak o třetí zvýšení za posledních šest měsíců. Kanadská ekonomika zažívá solidní výkon. Míra inflace dosahuje 2 % a ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí minulého roku meziročně o více než 3 %. Kanadský dolar dnes mírně posiluje.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Nesouhlasíme s kácením stromů a rušením zelených ploch

11:07 Petice: Nesouhlasíme s kácením stromů a rušením zelených ploch

Slušně a snažně po kauze "Kácení zdravých stromů na sídlišti Struhlovsko" opakovaně žádáme vedení mě…