František Táborský: Záchvěvy globálních trhů

20.02.2018 13:32

Česká koruna v posledních týdnech rezignovala na tuzemské vlivy a zaznamenává jen mírné záchvěvy spojené s globálními pohyby na trhu. Celý minulý týden se stabilně držela nad úrovní EUR/CZK 25,30, kde se obchoduje i dnes. Vůči dolaru je situace o poznání zajímavější vzhledem k turbulencím mezi dolarem a eurem. I přes velké změny v průběhu týdne ve výsledku koruna posílila vůči dolaru o tři desetníky a v současnosti se obchoduje na úrovni USD/CZK 20,40.

František Táborský: Záchvěvy globálních trhů
Foto: usetreno.cz
Popisek: finance, ilustrační foto
reklama

Právě souboj mezi dolarem a eurem bude hlavním tématem tohoto týdne. Naladění trhů hraje delší dobu ve prospěch eura a tento týden na tom pravděpodobně nic nezmění. Pondělí bude tlumeno pracovním volnem v USA, nicméně ve středu bude publikován záznam z lednového jednání Fedu. Neočekáváme žádné převratné informace vzhledem k tomu, že hlavní statistiky z trhu práce a vývoje cen byly zveřejněny až po zasedání. Proto záznam nemůže obsahovat žádné komentáře členů bankovní rady k aktuálnímu vývoji inflačních tlaků. Jeho potenciál jako kurzotvorné informace je značně omezen. Vzhledem k nedávnému posunu trhu v očekávání trhu je většina utahování měnové politiky už započtena v aktuálním kurzu dolaru. Podle očekávání týmu RBI se trh posunul ke třem zvýšením úrokových sazeb v tomto roce, zatímco prognóza našich kolegů počítá se čtyřmi navýšeními. Na druhou stranu se na dolaru negativně podepisuje debata ohledně návrhu federálního rozpočtu, který by výrazně zvýšil deficit hospodaření. Se současnými parametry tak nemá šanci na schválení v obou komorách parlamentu a dává podnět k dalším politickým sporům na druhé straně Atlantiku.

Záznam z posledního jednání zveřejní ve čtvrtek i ECB. Podle našeho názoru ji dlouhodobě znepokojuje silné euro a současná vysoká volatilita trhu. Nicméně manévrovací prostor bankovní rady je velice malý. Na jedné straně silné euro nepomáhá ekonomice eurozóny, na druhé je i podle trhu neudržitelné dále prodlužovat uvolněnou měnovou politiku. Zároveň platí dohoda mezi centrálními bankami nekomentovat vývoj jiných měn.

Pro korunu by v tomto prostředí bylo zásadní, aby začaly větší výprodeje na akciových trzích, než jakým jsme byly svědky v minulých týdnech. Zvýšení rizikové averze na trzích by způsobilo omezení korunových pozic zahraničních investorů, kterých je na našem trhu vlivem kurzového závazku ČNB stále dost. Prvním testem tohoto rizika bylo nedávné mírné oslabení všech měn v regionu. Přitom spouštěčemdalších výprodejů může být cokoliv. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o tříprocentní hranici výnosů amerických desetiletých státních dluhopisů jako o bodu zlomu, kdy se výnosy dluhopisů stanou atraktivnějšími než akcie, a zároveň bude pro americké společnosti stále nákladnější si půjčovat na kapitálovém trhu. Tato hranice může být o něco výše, nicméně její dosažení je otázkou týdnů vzhledem k výhledu měnové politiky nebo již zmiňované expanzivní fiskální politice.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Testování školáků a povinnost nosit roušky dětmi jde k Ústavnímu soudu

20:17 Ivo Valenta: Testování školáků a povinnost nosit roušky dětmi jde k Ústavnímu soudu

Autorkou ústavní stížnosti ke dvěma mimořádným opatřením je známá advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, k…