Generální finanční ředitelství: Pan Jarolím se hrubě mýlí

19.04.2012 10:18

Reakce na nepřesnosti v článku Tomáše Jarolíma.

Generální finanční ředitelství: Pan Jarolím se hrubě mýlí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Generální finanční ředitelství se ostře ohrazuje proti informacím Tomáše Jarolíma, které byly zveřejněny na serveru parlamentnilisty.cz ( ZDE). V článku s názvem „Ministr Kalousek nevybral na daních víc jak půl bilionu korun!!!“ zveřejnil Tomáš Jarolím účelovou a hrubě nesprávnou informaci o nevybraných daních ve výši 525,283 mld. Kč. Tuto informaci je třeba důrazně dementovat.

Autor článku čerpal informace z oficiálního zdroje české daňové správy, konkrétně z celkového přehledu vývoje nedoplatků v ČR. K nesprávnému údaji o výši nevybraných daní dospěl součtem nedoplatků za období let 2007 - 2011, přičemž nevzal v potaz skutečnost, že se jedná již o částky kumulované. Dospěl tak k hrubě nesprávnému údaji o nevybraných daních ve výši 525,283 mld. Kč.

Daňová správa publikovanými informacemi dokládá, že ke dni 31. 12. 2012 eviduje celkovou, tj. kumulovanou, výši daňových nedoplatků v celkové částce 118, 821 mld. Kč, což představuje necelou čtvrtinu autorem uváděné výše nedoplatků. Celková výše nedoplatků je kumulovaná od roku 1990 a jsou v ní zahrnuty všechny daně, tedy i nedoplatky daní ze staré daňové soustavy (viz tabulka níže). Výše nedoplatků se meziročně od roku 2007 snižovala a opět stoupla v roce 2010, kdy se nepochybně projevil vliv hospodářské krize.

Zveřejněná informace o prominutých daních, clech, poplatcích, odvodech a souvisejících příslušenství je rovněž bez bližšího vysvětlení zavádějící. Z částky 40,544 mld. Kč představuje prominutí daní a jeho příslušenství částku 10,8 mld. Kč. Zbytek jsou prominuté odvody a penále za méně závažná administrativní pochybení při použití dotací.

V zásadě je tedy nutné konstatovat, že v převážné většině případů nejde o prominutí vlastní daňové povinnosti, nýbrž o prominutí daňového příslušenství, např. sankce za pozdě podání přiznání nebo neúmyslné pozdní uhrazení daně. Pro ilustraci je možné uvést, že v roce 2010 daňová správa prominula na daních a penále zhruba 4,4 miliardy korun. Prominutá daň z toho činila pouze 55 mil. Kč. Z uvedeného vyplývá, že prominutí daně bylo jevem ojedinělým, v drtivé většině z důvodu živelných pohrom nebo z důvodů odstoupení od smlouvy v případě převodu nemovitostí. V těchto případech daňová povinnost sice vznikla, ale při splnění zákonných podmínek a na základě žádosti byla daň prominuta ze zákona.

Jaroslava Musilová
ředitelka Odboru komunikace a mezinárodních vztahů
tisková mluvčí
Generální finanční ředitelství

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Man: ČR ústy Petříčka porušuje hlavní cíl Charty OSN, jímž je udržení míru

11:10 Lubomír Man: ČR ústy Petříčka porušuje hlavní cíl Charty OSN, jímž je udržení míru

Charta OSN, kterou v červnu 1945 v San Francisku podepsala i ČSR, byla sepsána s cílem vyhnout se v…