Hnutí Pro život: V České republice chybí minimálně 38 tisíc dětí. Obyvatel přibylo pouze díky zahraniční migraci

21. 3. 2016 15:48

Český statistický úřad zveřejnil statistiku provedených umělých potratů za rok 2015, kdy bylo zabito 20 393 dětí před narozením. Je to o 1500 méně než v roce 2014 a zároveň nejméně od roku 1958, kdy byly v ČR potraty zavedeny. Tato čísla se dají přirovnat např. k počtu obyvatel Jindřichova Hradce. Hnutí Pro život ČR je přesvědčeno, že ke snížení potratů na žádost dochází především vlivem větší informovanosti o jeho následcích a zodpovědnějšího přístupu společnosti k počatému dítěti.

Hnutí Pro život: V České republice chybí minimálně 38 tisíc dětí. Obyvatel přibylo pouze díky zahraniční migraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kojenec
reklama

Spolu se snížením počtu umělých potratů se zvýšil počet živě narozených dětí. V roce 2015 se narodilo 110 764 dětí, což je o 904 více než v roce 2014. Zvýšený počet porodů se projevil i v úrovni plodnosti, která byla 1,57 dítěte na jednu ženu, zatímco v roce 2014 byla 1,53.

V oficiálních statistikách ČSÚ není zahrnut počet potratů provedených v rámci procesu umělého oplození (redukce plodů) a dále rané potraty způsobené tzv. "pilulkami po" a běžnou hormonální antikoncepcí, která je potenciálně abortivní.

Počet obyvatel České republiky se během roku 2015 zvýšil o 15,6 tisíce na 10 553,8 tisíce. Obyvatel přibylo pouze díky zahraniční migraci. Počet zemřelých převýšil počet živě narozených o 409. Pro zastavení vymírání je nutná hodnota prostého zachování reprodukce populace 2,1 dítěte na ženu. V roce 2015 se narodilo o 38 tisíc dětí méně, než by bylo třeba, aby český národ nevymíral.

Hnutí Pro život ČR dlouhodobě poskytuje pomoc ženám čekajícím nečekaně dítě a připomíná opomíjenou zodpovědnost mužů, kteří mají morální povinnost být ženě oporou, aby necítila povinnost dát souhlas s usmrcením počatého dítěte.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Koronavirus a nezávislost

20:13 Vlastimil Podracký: Koronavirus a nezávislost

Ursula von der Leyen vyjádřila velkou starost o to, aby podniky zanikající nebo finančně oslabené po…