Hynek Lichý: Jak zlepšit hospodářskou, sociální a školskou politiku státu

12.04.2019 17:05 | Zprávy

Navrhuji, aby začínající drobní podnikatelé neplatili žádné daně až do doby, než začnou vydělávat.

Hynek Lichý: Jak zlepšit hospodářskou, sociální a školskou politiku státu
Foto: archiv
Popisek: Finance - ilustrační foto

Co se týká trhu práce, tak stát by měl poskytnout co největší úlevy každému, kdo si založí živnost. Živnostníci by nemuseli pracovat v izolaci, ale mohou se vzájemně zaměstnávat na tzv. švarcsystém, který by byl legální a zdaněný pouze jednoduchou proporční daní. Očekávaný výsledek je tento: V každé obci vznikne trvalý proud nově budovaných domácích firem a zároveň nově zřizovaných pracovních míst. Tento proud zároveň zdola rozbije korporátní kartely a monopoly a výsledkem bude sevření sociálních nůžek bez nutnosti státního přerozdělování. V souvislosti s navrženými opatřeními by vzniklo mnoho pomocných pracovních míst, kde by byla práce lehčí a jednodušší. Díky tomu by byl na volném trhu zaměstnatelný každý, kdo není úplně nemohoucí. Národní bohatství vzniká podle mého názoru tehdy, když si milión chudých lidí udělá živnostenský list a přidá se k budování postupně rostoucích domácích firem podle hesla „Každý podle svých schopností, každému podle přínosu jeho práce.“

Daňová reforma jinak

Každý, kdo prodává zboží, službu, nebo práci, by odvedl daň ve výši několika jednotek procent z tržby bez odečitatelných položek. Termín na zaplacení daně by byl až po termínu splatnosti pohledávky. A pokud by podnikatel podal nedobytnou pohledávku k soudu, pak by se termín splatnosti daně odložil na dobu, kdy nedobytná pohledávka bude vymožena. Tím navrhuji dosáhnout stavu, kdy bohaté firmy budou platit desítky procent z nadhodnoty, zaměstnanci budou platit jednotky procent z celé superhrubé mzdy a začínající drobní podnikatelé nebudou muset platit nic, dokud nezačnou vydělávat. Takto nastavené daně zároveň vedou k minimalizaci vstupních nákladů na podnikání, což zvýší atraktivitu naší země pro investice bez nutnosti dělat tupé škrty. EET může existovat pod podmínkou, že daně budou natolik jednoduché, aby EET mohla automaticky vytisknout kompletně vyplněné daňové přiznání. Zdravotní a sociální odvody by měly být nahrazeny jednoduchou proporční daní. Rozdělení této daně na zdravotnictví, sociálno a ostatní má být interní funkcí ministerstva pro plánování rozpočtu. Ministerstvo financí bych rozdělil podle známého návrhu ekonoma Pavla Kohouta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Zdeněk Kettner byl položen dotaz

Svoboda slova a názoru

Dobrý den, i mě přijde, že se dnes pravda nenosí a co horšího, tak se za ni i trestá. Co s tím ale hodláte udělat, když budete ve vládě? Jaké kroky podniknete proto, aby se opět mohla nahlas říkat pravda a problémy se mohli nazývat pravým jménem a skončilo to plíživé zavádění cenzury?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

13:57 Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českýc…