Ilona Švihlíková: Petrojüan - vyzyvatel amerického dolaru?

20.08.2018 7:34 | Zprávy

Téma úpadku či odchodu amerického dolaru ze scény patří mezi ty velmi oblíbené. Každou chvíli si můžeme přečíst, že „tentokrát" je s americkým dolarem ámen, protože „zlato, Putin, Čína..." Mezitím roky plynou a pozice amerického dolaru je stále silná, i když vyzyvatelé se skutečně objevují.

Ilona Švihlíková: Petrojüan - vyzyvatel amerického dolaru?
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Pro pochopení síly amerického dolaru a jeho důležitosti pro americkou ekonomiku se musíme vrátit do historie.

Po druhé světové válce to byla americká ekonomika, která z ní vzešla posílená, a s tím se „svezl" i americký dolar. Ten hrál klíčovou roli ve stabilizačním kurzovém mechanismu pojmenovaném po místě vzniku – Brettonwoodský systém. Dvojitá vázanost ostatních měn – přímo na dolar a od něj na zlato, byla jeho chloubou, a jak se ukázalo v 70. letech, tak i zhoubou. Přestože na počátku 70. let Brettonwood nakonec zkolaboval, vytvořil dostatečně silné zázemí pro mezinárodně silnou pozici amerického dolaru, především v devizových rezervách centrálních bank. Konkurence se sice začala objevovat nejprve v podobě německé marky a japonského jenu, ale ani jeden z trhů nebyl dostatečně velký na to, aby mohl zásobovat měnou celý svět. Dvojice zlato-dolar do dnešní doby funguje jako „safe haven", bezpečná aktiva, a když na finančních trzích vypukne panika, jsou to právě tato dvě aktiva, ke kterým se investoři uchylují. Jistě, i takový švýcarský frank je nadmíru atraktivní, ale přeci jen, ať je Švýcarsko jakkoliv finančně zajímavé, je příliš malé na to, aby mohlo svou měnou obsluhovat celý svět. Vyzyvatel dolaru, jak vidno, musí tedy pocházet z velké, významné ekonomiky.

Multifunkční dolar

Pozice amerického dolaru, který je hlavní internacionální měnou, dobře ukazuje, co vše je potřeba učinit, pokud by někdo chtěl pozici dolaru oslabit, či vážněji ohrozit. Takovou měnou mělo být euro, Francie si s eurem tyto i geopolitické ambice spojovala. Jak víme, ty se nenaplnily, eurozóna zůstává nedokonalým měnovým územím, které má dost starostí samo se sebou. Vraťme se k americkému dolaru. Ten není jen dominantní složkou v devizových rezervách (tedy myšleno nikoliv pouze „cash" ale celkově aktiva denominována v této měně). Podíváme-li se do statistik MMF, zjistíme, že dolar dominuje se 64 %, zatímco pozice jüanu nestojí tedy ani za řeč. Zatím.

Jenže dolar má mnohem více funkcí než jenom sloužit jako rezervní měna. Slouží také k zavěšování (pegging) u zemí, které používají fixní kurzový režim. Slouží jako primární měna (když nějaká ekonomika nemá svou, i když zde boduje relativně i euro), nebo sekundární (vedlejší oběh). A také se používá pro mezinárodní transakce (fúze, akvizice). Taková cena „alternativy" bitcoinu, který není ničím jiným než spekulativním aktivem, se poměřovala – hádejte k čemu? Ano, k americkému dolaru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…