Iniciativa Mít svůj domov: Dvacet tisíc dětí u nás čeká na zákon o sociálním bydlení, odhalili jsme jim pomník

08.03.2017 11:12 | Zprávy

Iniciativa Mít svůj domov společně s uměleckým kolektivem Ulice bez lidí na pražském Klárově odhalila pomník dětem bez domova. Chtěla tak upozornit na zítřejší jednání vlády, kde se bude rozhodovat o budoucnosti Zákona o sociálním bydlení. Ten měl podle odhadů pomoci až 200 000 lidem v bytové nouzi, až 20 000 dětem a zamezit obchodu s chudobou.

Iniciativa Mít svůj domov: Dvacet tisíc dětí u nás čeká na zákon o sociálním bydlení, odhalili jsme jim pomník
Foto: cppp.cz
Popisek: Děti, ilustrační foto.

Zákon o sociálním bydlení představuje jeden z hlavních a zatím nesplněných závazků současné vlády. Zástupci iniciativy, kterou podpořilo více než 110 organizací, desítky známých osob a 4 000 signatářů petice, na místě upozornili i na dvě rizika současného znění zákona. Jedno z nich již včera přislíbila řešit ministryně Marksová, řešení druhého je nyní na ministryni Šlechtové.

Zákon o sociálním bydlení je jedním z hlavních a doposud nesplněných závazků současné vlády. Na 200 000 osob, včetně rodičů s dětmi, nemá domov a v současném systému mají jen nepatrné šance získat finančně dostupný, zdravotně nezávadný byt. Vláda se k přijetí zákona mnohokrát zavázala, zítra se ukáže, jestli své sliby splní,“ uvedl jeden z mluvčích iniciativy Vít Lesák. Přesto podle něj zákon obsahuje dvě rizika, která mohou mít velmi vážné dopady: „Stávající znění zákona počítá s tím, že se plošně zruší dávky na bydlení vyplácené do nevyhovujících prostor nehledě na to, budou-li mít lidé alternativu v podobě sociálního bydlení, nebo ne. V důsledku by mohly skončit na ulici desetitisíce lidí. A zadruhé zákon nyní nezamezuje rozšiřování vyloučených lokalit, naopak k tomu v současném znění spíše vybízí. Mohli bychom se dočkat novodobých ghett. Pokud tato rizika nebudou ze zákona odstraněna, může lidem v nouzi, i společnosti, zákon uškodit. Co se týče prvního rizika s dávkami, včera nám ministryně Marksová potvrdila, že při jednání vlády navrhne úpravu ustanovení. Riziko segregace musí urychleně vyřešit Ministerstvo pro místní rozvoj. S ministryní K. Šlechtovou budeme jednat,” dodal Lesák.

V Česku se nachází více než 18 000 dětí v ubytovnách, azylových domech, nevyhovujícím bydlení a ústavech. Iniciativa Mít svůj domov se tak spolu s uměleckým kolektivem Ulice bez lidí rozhodla utvořit Pomník dětem bez domova, aby poukázali na to, že mnoho dětí v důsledku bytové nouze rodičů strádá. Společnost MEDIAN analyzovala vztah nekvalitního bydlení a problémů dětí na datech výzkumu pro Nadaci Sirius, kterého se zúčastnilo 6423 domácností s dětmi do 12 let. „Nedostačující bydlení má vliv na problémy dětí ve škole, na zdraví i v komunikaci a výchovu. A není to jen zprostředkovaný efekt nízkých příjmů či nízkého vzdělání rodičů. Ukazuje se totiž, že nekvalitní bydlení hraje významnou roli, i když tyto a další důležité faktory kontrolujeme,“ komentoval výsledky sociolog MEDIANu Daniel Prokop.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Smlouva s Vatikánem

Podle toho, co vím, tak jde o dost kontroverzní smlouvu, můžete mi tak vysvětlit, proč bychom ji měli uzavírat? Jaký prospěch z ní ČR plyne? Nebo je to zas nějaké nařízení EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Morální hodnoty a čest jsou pro mě důležitější, než funkce

18:14 Miroslav Ševčík: Morální hodnoty a čest jsou pro mě důležitější, než funkce

Prohlášení doc. Ing. Miroslava Ševčíka, CSc. k rezignaci na funkci proděkana NF VŠE k 28. 3. 2025