Ivan Bednář: Blouznivci a blázni

27.11.2020 12:07

Ten příběh se traduje po staletí, do římského senátu vjíždí císař Caligula a oznamuje senátorům, že mají nového kolegu, jeho koně Incitata. Ctihodní muži se na sebe nejprve rozpačitě dívají, následuje zprvu nesmělý potlesk a posléze ovace, oslavující nový počin jejich císaře.

Ivan Bednář: Blouznivci a blázni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu
reklama

Blouzniví vládci států či měst se ovšem vyskytují dodnes. I v Praze se jich v poslední době několik objevilo.

Blouznivkyní byla např. primátorka Adriana Krnáčová (hnutí ANO). Ta si předsevzala, že bude na střeše novoměstské radnice chovat včely. Pořídila dvacet úlů, najala včelaře, a když vytočila první med, byly toho plné stránky novin. Jenomže včelám se na Mariánském náměstí příliš nelíbilo, a tak se jednoho dne sebraly a uletěly. Mezitím už Krnáčová primátorkou nebyla a na vizionářské včelařství se časem zapomnělo.

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Zamknul do skříně primátorský řetěz a v červnu 2013 se vydal hledat, kdeže jsou uskladněny ty protipovodňové zábrany, pořízené za primátora Pavla Béma jako ochrana hlavního města před pustošivou záplavou. Tak dlouho si hrál na „prostého občana“, až občanům došla trpělivost a z primátorského křesla ho odvolali. Než se tehdy podařilo upustit hostivařskou přehradu, tak se málem protrhla, a Botič by zatopil Vršovice a Nusle.

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21508 lidí

Z jiného soudku jsou dnešní blouznivé nápady radní Hany Třeštíkové (hnutí Praha sobě). Ta si předsevzala, že promění Mariánské náměstí v náves, kde se u obecní pumpy budou potkávat sousedé a budou si sdělovat novinky. Poklidnou atmosféru naruší čas od čas jen soused v huňatém kožichu, s husou pod paží, spěchající na farmářský trh prodat vykrmenou drůbež. Inu, návrat k tradicím rustikálního hospodářství nemusí být na škodu.

A co noční ponocný z téhož soudku? Pamatujete? Ten měl vyhánět z pražských ulic hlučné turisty. Dneska tam může strašit leda tak on sám.

Anebo starosta Městské části Praha 7 Jan Čižinský (hnutí Praha 7 sobě). Ten se rozhodl proměnit svůj pašalík v dětské hřiště a pomaloval silnice pruhy pro cyklisty a chodce. Žel, mnohý cyklista či chodec na to doplatil, protože pruhy nikam nevedly, a ty čista jasna končily uprostřed vozovky. Mezitím spadl Libeňský most, protože pan starosta se nemohl rozhodnout, zda mu má zbourat či jen opravit.

Lidé jsou různé, říká pořekadlo, a jejich nápady také. Nad mnohými se historie jen pousměje a pak spěchá dál vlastní cestou. Nakonec, ani zda byl ten Caligulův kůň opravdu senátorem či zda jde jen o legendu, dnes přesně nevíme.

Na pražskou radnici se pravděpodobně po příštích volbách dostane nová koalice, která zase otevře Smetanovo nábřeží, zruší nočního starostu a opraví Libeňský most a vše se vrátí do normálních kolejí. A primátor či primátorka se nebude věnovat včelaření, ale správě a rozvoji našeho hlavního města. Doufejme.

Dobrou noc, milé děti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: A pak, že covid napadá plíce

12:30 Miroslav Macek: A pak, že covid napadá plíce

Středeční glosy Miroslava Macka