Ivan Bednář: Epopej patří Praze, ne že ne

31.03.2019 22:17

Proti závěru rady hlavního města Prahy poslat slavný soubor maleb od Alfonse Muchy Slovanskou epopej na zchátralý zámek do Moravského Krumlova u Brna se postavil bývalý pražský radní pro kulturu, výtvarník a dlouholetý komunální politik z Prahy 3 Ondřej Pecha.

Ivan Bednář: Epopej patří Praze, ne že ne
Foto: red
Popisek: Slovanská epopej v Praze
reklama

Podle Pechy rozhodnutí koalice Spojené síly (TOP 09, KDU-ČSL a další), Pirátů a hnutí Praha sobě (Čižinský) postrádá jakoukoliv elementární logiku a oponuje celou řadou odborných argumentů.

Pechovi není jasné, co vedlo radní hlavního města ke schválení „tohoto prapodivného záměru.“ Slavné dílo vlastněné hlavním městem bylo v jihomoravském provinčním městě dlouhá léta zapůjčeno, po vypršení smlouvy vznikl mezi touto obcí a hlavním městem o navrácení díla spor. Po měsících protiprávních obstrukcí jej Praha získala zpět a Slovanská epopej byla převezena do Veletržního paláce, kde byla uspořádána de facto první důstojná expozice díla.

„Slovanskou epopej od poloviny roku 2012 v pražském Veletržním paláci zhlédlo přes 380 tisíc lidí, to je za 4 roky v průměru 90 000 návštěvníků za rok. Jen pro ilustraci, v Moravském Krumlově byla standardní návštěvnost expozice 20 – 25 000 diváků ročně a předpokládaná návštěvnost budoucí expozice je dle starosty Moravského Krumlova 30 000 návštěvníků ročně,“ argumentuje žižkovský výtvarník.

Zároveň Pecha připomíná celosvětový úspěch díla na zahraniční scéně, kdy bylo v roce 2017 vystaveno v National Art Centre v Tokiu. „Výstava byla nebývale úspěšná, během tří měsíců ji shlédlo přes 660 tis. diváků, čímž se stala nejnavštěvovanější výstavou umělce z 19. století v roce 2017 na celém světě,“ připomíná Pecha.

„Kdo by čekal nebývalou aktivitu primátora, nebo radních hl. m. Prahy nebo dokonce radních odpovědných za kulturu o navázání na tyto mimořádně úspěšné expozice, náhle zjistí zcela v duchu přísloví „Sejde z očí, sejde z mysli,“ že se Epopej podivným způsobem uklízí do nevyhovujících prostor zchátralého zámku v Moravském Krumlově. Voda se zavírá, problém s Epopejí se vyřešil, zapomeňte Pražané,“ napsal Pecha pražským radním. A ptá se: „Na základě jakých materiálů či podkladů vlastně Rada hl. m. Prahy rozhodla o záměru zápůjčky Epopeje Moravskému Krumlovu na 5 a více let? Rezignovala Praha na jakékoli další aktivity směřující k vystavení díla na území hl. m. Prahy? A kdo zaplatí takto zmařené investice do studií a projektů, které měly umožnit výstavbu samostatné expozice na území hl. m. Prahy?“

Zároveň bývalý pražský radní pro kulturu připomíná, že zchátralý zámek v Moravském Krumlově je stále veden na Seznamu ohrožených nemovitých památek NPÚ.

„A jakou roli v této celé podivné hře hrají lokálně politické či podnikatelské zájmy jednotlivých aktérů v pozadí - hlavně starosty Moravského Krumlova pana Tomáše Třetiny – TOP 09, pana Jiřího Pospíšila předsedy TOP 09 a člena správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových – Musea Kampa, které má v Moravském Krumlově své sezónní expozice?“ dodává žižkovský ex-politik.

„A jakou roli v tom hraje primátor Hřib, pocházející z nedalekého Slavičína,“ dodáváme my.

„Vím, že Vám nemohu nic doporučovat, ale jako občan žijící v hlavním městě Praze, bych byl rád, abyste tento záměr neschvalovali, minimálně do doby, než dostanete jako podklad pro své rozhodování komplexní a transparentní materiál, o kterém bude možno diskutovat a ke kterému se budou moci vyslovit nejen občané, ale i odborníci znalí problematiky expozice díla nevyčíslitelné hodnoty, ke kterým Slovanská epopej rozhodně patří,“ uzavírá výtvarník Ondřej Pecha.

Ivan Bednář

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Únorové vítězství

21:17 Karel Januška: Únorové vítězství

V tomto měsíci můžeme znovu slavit Únorové vítězství. Nejenom pracujícího lidu, ale také vítězství "…