Ivan Bednář: Nouze proti zákonu

02.06.2019 10:52

Starosta Městské části Praha 7 Jan Čižinský se rozhodl vyhlásit „stav klimatické nouze.“ Prý Praze 7 hrozí klimatická katastrofa.

Ivan Bednář: Nouze proti zákonu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Starosta Prahy 7 Jan Čižinský
reklama

Nouzový stav je možné v České republice vyhlásit při vzniku živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Vyhlašuje ho vláda nebo předseda vlády na základě ústavního zákonač. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky. O nějakém starostovi Prahy 7 zákon nehovoří.

Na území, kde byl nouzový stav vyhlášen získává vláda či samospráva rozsáhlé pravomoci, může např. nařídit evakuaci osob, zakazovat pobyt na určitých místech, nařídit likvidaci některých objektů či staveb, může zabavit motorová vozidla atp.

V České republice byl nouzový stav vyhlášen například v těchto případech:

  • při povodních v roce 2002 vyhlásil předseda vlády nouzový stav v pěti krajích na necelých 11 dní,
  • při povodních v roce 2006 vláda v sedmi krajích omezila na týden nedotknutelnost osob, majetku a obydlí v rámci evakuačních a záchranných opatření,
  • po zasažení orkánem v lednu 2007 vláda stanovila na dva týdny zákaz vstupu do lesů ve vymezených krajích a okresech.

Vyhlášení „stavu nouze“ Janem Čižinským je tak svévolným a protizákonným krokem, kterým se snaží odvrátit pozornost od skutečných problémů hlavního města. Asi podobně jako když před volbami uspořádal petiční hnutí na „záchranu Nemocnice Na Františku“, kterou údajně chtěla Praha 1 prodej soukromému investorovi. Nebyla to pravda. Tou je skutečnost, že jakmile Jan Čižinský zasedl v současné koaliční radě hlavního města, bez souhlasu zastupitelstva jak Prahy 1, tak i Prahy společně se svým bratrem Pavlem Čižinským, starostou Městské části Praha 1, rozhodli o odevzdání nemocnice hlavnímu městu. Stejně tak protizákonně jako nyní vyhlásil „stav nouze.“

Vzhledem k tomu, že stav nouze omezuje svobodu a některá občanská práva, můžeme Čižinského nezodpovědné jednání považovat za útok na naší svobodu. Něco podobného měl na mysli předseda Senátu Jaroslav Kubera, když ve svém nedávném projevu varoval před nástupem totality, maskované pláštíkem moderních pojmů jako je ekologie, klimatické změny, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus.

Sklidil za to bouři protestů právě od těch, před jejichž praktikami varoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: „Jste neukáznění! Běžte se podívat do Rakouska!“ byla také lež…

22:33 Miroslav Macek: „Jste neukáznění! Běžte se podívat do Rakouska!“ byla také lež…

Páteční glosy Miroslava Macka.