Ivan Bednář: Pražské hádanky

11.10.2020 12:25

V jedné pohádce Jana Wericha rybářská dcera Zdenička rozluštila hádanku, kterou dal jejímu otci sám pan král. „Řekněte mi, co se lidem nejvíce vyplatí, dále, co je na světě nejsladší, a pak kdo je největší nepřítel člověka.“

Ivan Bednář: Pražské hádanky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Elektrické koloběžky zaplavily pražské ulice i chodníky. Válejí se prostě všude
reklama

Na rybáře před zámkem čekala dcera Zdenička. Tatínek jí pověděl o třech hádankách. Zdenička se jen zasmála a prohlásila: “…nejvíc se vyplatí, když člověk člověku pomáhá. Nejsladší na světě je poctivý spánek a největším nepřítelem je hloupý člověk.“

Král nakonec poznal, kdo hádanku rozluštil, a vzal si Zdeničku za ženu. Ta se pak přejmenovala na Královna Koloběžka První, což souviselo s jinou rozluštěnou hádankou.

Dneska by to v Praze by to měla Královna Koloběžka První těžké. Její napodobeniny se válejí po chodnících, lidé do nich kopají a nemají je rádi. Tvrdí, že koloběžky jsou možná dobré pro nějaké mladé turisty, ti se ale nyní v Praze téměř nevyskytují. A že by dnes kroužil na koloběžce kolem Vikárky ctihodný občan Matěj Brouček, je velmi nepravděpodobné.

Po marném zápase s hloupými lidmi by si mohla Královna Koloběžka První odpočinout třeba na Smetanově nábřeží, kde sice stojí kavárenské stolky, ale nikdy u nich není žádný host. Stoly sice zabírají vozovku a překážejí plynulé dopravě, ale těm hloupým lidem prý nevadí. A chystají další podobné nesmysly.

Vše se děje tzv. direktivně, shora. Radní Prahy 1 silně protestuje, že magistrát porušil dohodu a prodloužení uzavření Smetanova nábřeží s nimi vůbec nekonzultoval.

Tady je i Královna Koloběžka První se svým rozumem v koncích. Jenomže to už je jiná pohádka. O nadutém sultánovi a všelijakých kejklířích.

Ivan Bednář

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: "Přátelé lidu" z pravice nepřejí důchodcům

19:28 Jiří Paroubek: "Přátelé lidu" z pravice nepřejí důchodcům

Včera se odehrála ve sněmovně jedna z typických parlamentních bitev tohoto sněmovního období.