Ivan Bednář: Prymulova „večerka“

07.10.2020 16:58

Zatímco se celá země upnula na to, jak dopadnou volby do krajských zastupitelstev a do třetiny Senátu, koronavirus udeřil s nečekanou silou. Místo pořádání rozmarné sobotní party běží hospody a bary o život.

Ivan Bednář: Prymulova „večerka“
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Roman Prymula
reklama

Nejméně 14 dní bude pro hospody, bary, diskotéky a jiné kluby platit večerka - zavírá se ve 22 hodin, takže žádné dlouhé vysedávání.

Restauratéři mluví o katastrofě. „Na otázku dopadu uzavření barů a hospod ve 22:00 lze odpovědět dvěma slovy. Likvidační opatření. V případě našich restaurací je propad tržeb přibližně 20 procent, v hospodách a barech je to ovšem 70 až 80 procent tržeb. Za této situace člověk musí zvážit, zda má smysl v gastronomii v této zemi vůbec podnikat,“ říká Michal Ripp, spolumajitel baru „Co kdyby“ v Havířově a dvou restaurací – „Ostravarny“ v Ostravě a „Potrefené Husy“ v Olomouci.

V Praze už proběhly první razie. Průběh jedné popisuje majitelka. „Včera dohrávali u nás v jazz blues klubu v hudebním sálu koncert. Po policejní hodině ve 22 hod, vztahující se na bary a kluby, kdy na 300 metrech bylo deset hostů, když do baru vtrhla policie. To, co předvedli, vyděsilo všechny.“

Policisté, podle líčení majitelky klubu, muzikanty i hosty hrubým způsobem legitimovali a vyhnali je z klubu. Přitom někteří z nich dopíjeli pivo, před sálem, nalité před 22 hod a ještě neměli zaplaceno.

„Není výjimečný stav, a chovat se jako za vlády totalitních komoušů či protektorátu je nepřijatelné,“ myslí si majitelka.

Po 30 letech nám demokracie pomalu protéká mezi prsty. Koronavirová pandemie slouží často jako zástěrka opatření, která s demokracií nemají nic společného. Jakoby přišla někomu náramně vhod.

„Celé mi to jen připomíná za dobu, kdy jsme se scházeli potajmu na antikomunistických mejdanech,“ končí smutně majitelka klubu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: "Přátelé lidu" z pravice nepřejí důchodcům

19:28 Jiří Paroubek: "Přátelé lidu" z pravice nepřejí důchodcům

Včera se odehrála ve sněmovně jedna z typických parlamentních bitev tohoto sněmovního období.