Ivan Bednář: Vyprávěj

19.01.2020 11:12

Vyprávěj... je nepříliš úspěšný seriál ČT, který zachycuje, jak se žilo v dobách komunistické totality. Ani dnes již bývalá koalice na Praze 1 nebyla příliš úspěšná, byť její praktiky komunistické způsoby dost připomínaly.

Ivan Bednář: Vyprávěj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Čižinský
reklama

Bouřlivý byl průběh jednání zastupitelstva, kde nakonec došlo k odvolání starosty i členů bývalé rady.

Už na konci minulého roku někteří účastníci ze současné koalice v Praze 1 jasně naznačili, že chtějí změny. Na vině má být především neschopnost Pavla Čižinského zvládat vedení městské části. Praha 1 je přitom částí s nadstandardním rozpočtem přesahujícím miliardu korun. Zastupitelé nakonec skutečně starostu odvolali.

Nečekaně využili (zneužili) jednání zastupitelstva k vlastní propagaci či k propagaci svých mateřských stran či hnutí senátoři Hampl, Kos a Hilšer. Všichni dojatě plédovali za odvolávanou koalici, žadonili, aby si zastupitelé všechno řádně rozmysleli a vzali svoje rozhodnutí zpět. Naštěstí marně.

Poslanec Jan Čižinský (bratr odvolávaného starosty, poslanec, městský zastupitel a starosta Prahy 7) se držel stranou v koutku obklopen družinou věrných příznivců jako šéf nějaké tajemné sekty.

Lidi na Žofíně však nejvíce šokoval pirát Jakub Michálek, pirátský poslanec, známý svým neurvalým chováním k podřízeným, který pustil se také do potyčky s jedním z demonstrantů. Ten držel transparent s nápisem „Stydíme se za tebe, Pavle,“ což si Michálek vyložilo jako útok na starostu Pavla Čižinského, ale ve skutečnosti se jednalo o vyjádření nedůvěry zástupci dosavadního starosty Pavlu Nazarskému.

Když si to Michálek, který musel být zklidněn zástupcem tajemníka Úřadu městské části Praha 1 Zdeňkem Kováříkem, vyřídil s ne-pirátem, pustil se do dosavadního místostarosty a nového starosty Prahy 1 Petra Hejmy. Vyčetl mu, že skončil ve volbách až na čtvrtém místě (první bylo hnutí Praha 1 sobě, druhá ODS, třetí Piráti a až čtvrtí hnutí My, co tady žijeme). Zjevně Michálek jako by zapomněl, že pirátský primátor hlavního města Zdeněk Hřib byl ve volbách třetí!

Na konec svého výstupu si Michálek nechal Rusko. Prý celou situaci na Praze 1 nezpůsobila neschopnost bývalé koalice, ale ruští agenti svými fake news zprávami. To už se mu lidé v sále po několikáté hlasitě smáli.

Obvinění z krytí korupce se dočkala předsedkyně oblastního sdružení ODS Jaroslava Janderová, která Čižinskému vzkázala, že nebyl dobrým starostou. „Vykopali jste hluboké příkopy. Nebyl jste a nejste dobrým starostou Prahy 1,“ uvedla na jednání. „Falešná kampaň ODS,“ pořvával na ni další z „občanů.“

„Nikdy takováto vyhrocená atmosféra na zastupitelstvu Prahy 1 nebyla. A to jsme už starosty odvolávali. Čím hlubší se teď vykopou příkopy, tím těžší bude je zakopat,“ zhodnotila jednání jedna z přihlížejících občanek a bývalá radní za ODS Jana Příhodová.

Krizová situace na Praze 1 po čtrnácti měsících, které uplynuly od voleb, zdá se, skončila. Bude teď na nové koalici, aby dala věci do pořádku. To bývá povětšinou nevděčná práce, ale bohužel je nutná. 

Po Pirátech a Čižinských zůstala po většinou jen spoušť.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: „Jste neukáznění! Běžte se podívat do Rakouska!“ byla také lež…

22:33 Miroslav Macek: „Jste neukáznění! Běžte se podívat do Rakouska!“ byla také lež…

Páteční glosy Miroslava Macka.