Ivan Bednář: Vyváženost versus pravda

18.01.2021 20:11

V Česku se spustil dlouho očekávaný rezervační systém. Vláda dlouho předtím slibovala občanům, že jakmile se systém spustí, lidé budou chodit spořádaně na očkování a covid-19 mávnutím toho proutku zmizí. Trochu se to podobalo písničce ze hry Voskovce a Wericha Osel a stín, že „přijde spásonosný osel/my věříme oslovi/jen když nás ten osel/hlučně osloví".

Ivan Bednář: Vyváženost versus pravda
Foto: pixabay.com
Popisek: Očkování - ilustrační foto
reklama

Inu, oslovil nás dostatečně hlučně, ale zdaleka nebyl „spásonosný.“ On totiž z kraje téměř nefungoval. A jsme-li u těch příměrů, docela by se hodil ten s císařovými novými šaty.

Kromě počátečního selhání systému selhala také Česká televize. Zatímco TV NOVA ve svých Televizních novinách informovala, že systém prodělal kolaps a ukázala názorně, jaký stres a pocit bezmocnosti staří lidé zažívali u rezervačního systému, Česká televize informovala tradičně o problémech, které se „podařilo překonat“. Zpravodajství jako vystřižené z dob komunistické propagandy, kdy byla televize vládním orgánem.

Otázka, zda se z České televize stal vládní orgán, je zcela na místě. Pro seniory, kterým se nepodařilo do systému vstoupit a nebo pak nezískali rezervaci, ale není podstatné, že se problémy během dne „podařilo překonat“. Oni prostě zažili situaci, kdy se ocitli zcela mimo hru. Namísto toho, aby se veřejnoprávní televize pokusila pohlédnout na celý problém jejich očima, tedy očima těch jednoznačně slabších, tedy veřejnosti, informovala o něm z pohledu předsedy vlády, tedy establishmentu.

Anketa

Mělo by být Lukašenkovu Bělorusku odňato pořádání letošního hokejového mistrovství světa ?

14%
86%
hlasovalo: 8424 lidí

Konkrétně, televize, za jejíž „nezávislost“ bojují demonstranti na českých náměstích, případně při vysílání postávají v houfu za redaktory, informovala o „problémech“ a o tom, že situaci kritizovala opozice. Za bolševika se tomu říkalo „pozitivní kritika.“ Není podstatné, že se vláda utápí v problémech, diváka je třeba informovat, že tyto problémy překonáváme. Ano, soudruzi, chyby se staly. Je třeba je napravit a kráčet dál k socialistickému ráji.

Nízké číslo devět tisíc zarezervovaných seniorů zaznělo hned na začátku. Ale ještě než stačil divák informaci strávit, objevil se na obrazovce premiér Babišovi, aby dlouze ujišťoval veřejnost, že k žádnému kolapsu nedošlo, neboť se už po poledni mohlo zaregistrovat přes 80 tisíc lidí. Následně, aby se neřeklo, se na obrazovce mihnul na 10 vteřin předseda ODS Petr Fiala, aby mohl říci, že systém nefunguje.

NOVĚ se dařilo mnohem lépe (bude líp, pane premiére?) informovat o problému z pohledu veřejnosti a podívala se na spuštění rezervačního systému optikou zoufalých lidí, kterým se nedaří registraci do systému a rezervaci očkování provést. Poté dostal adekvátní prostor plzeňský primátor Martin Baxa (ODS), aby mohl zformulovat ostrou kritiku vlády. Až po čtvrthodině drsných a kritických reportáží dostal prostor také ministr zdravotnictví Jan Blatný. Řečeno sportovní terminologií, zasloužená remíza.

Kdo tedy plnil veřejnoprávní roli víc? ČT nebo NOVA?

Cesta k vládnímu televiznímu kanálu přitom je vydlážděná předstíranou seriózností. Hlavně vyváženě, soudruzi. Z „vyváženosti“ se ovšem snadno vytratí pravda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radomil Bábek: 15. květen – Den českých podnikatelů a živnostníků

21:37 Radomil Bábek: 15. květen – Den českých podnikatelů a živnostníků

Datum 15. května nebyl jako Den českých podnikatelů a živnostníků zvolen náhodou. Toho dne, přesně p…