Ivan David: Ukrajinské obilí, příčiny a následky

06.02.2023 7:37 | Komentář

Válka na Ukrajině přinesla mimo jiné velké problémy s vývozem obilí z Ukrajiny. Rusko blokovalo vývoz, patrně z nejistoty, s jakým nákladem se lodi vracejí do ukrajinských přístavů.

Ivan David: Ukrajinské obilí, příčiny a následky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Ivan David

Ukrajina zaminovala přístavy. Lodní doprava je pro dopravu velkoobjemových sypkých materiálů naprosto rozhodující, dokáže přepravit mnohem větší objemy než železnice nebo silniční doprava.

Argumentovalo se tím, že Ukrajina přichází o tržby, a africké a blízkovýchodní země jsou kvůli tomu ohroženy hladomorem. Do Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu vstoupil vzdáleným připojením náměstek ukrajinského ministra zemědělství. Hovořil o ekonomických ztrátách a milionech tun. Jeho vystoupení vypadalo pro neznalce věrohodně do chvíle, kdy zmínil slova „naši vývozci“ a jmenoval několik nadnárodních korporací. O to totiž jde. Zájem západu se soustředí na ekonomické zájmy západních firem, platících daně kdoví kde, pokud někde, humanitární hledisko je dobrá zástěrka.

Delegace Výboru po zemědělství EP se dokonce vydala na západní hranici Ukrajiny, aby mohla zblízka pozorovat situaci, na níž se pozorováním zřejmě nic nezměnilo. Po dohodě mezi Ruskou federací a Ukrajinou o vývozu obilí a úspěšném vyvážení se ale ukázalo, že 95 % vyváženého obilí končí v přístavech celé Evropy zejména západní, a pouze asi 5 % bylo vyvezeno do zemí, ohrožených drastickými cenami obilí a hladomorem.

Černého Petra mají opět země Evropské unie, stejně jako při „protiruských sankcích“. Před dvěma lety plakali v Evropském parlamentu hlavně Francouzi v důsledku rozhodnutí o novém velkém objemu osiva, které bude dovezeno z Ukrajiny, a jeho neukrajinští producenti tak budou moci likvidovat francouzské konkurenty. Ukrajina totiž není vázána unijními předpisy, týkajícími se zejména chemických fytosanitárních prostředků, a má nejen úrodnou půdu, ale také pracovníky, kteří dřou za žebrácké odměny.

Minulý týden pro změnu ve Výboru pro zemědělství brečeli poslanci z Polska a Rumunska. Do těchto zemí bylo totiž bezcelně dovezeno takové množství obilí, že podstatně klesly jeho ceny, které ekonomicky ruinují polské a rumunské zemědělské podniky. Poslanci z těchto zemí si netroufnou žádat omezení dovozu z Ukrajiny, ale žádají finanční kompenzaci. Ta se má zaplatit ze zdrojů Evropské unie. Těmito zdroji jsou samozřejmě občané v Evropské unii.

Opět se tedy uplatnily některé hlavní unijní hodnoty, jako jsou pokrytectví, lži a iracionalita.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Krize

Podle aktuální zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je Česká republika nedostatečně připravena na krizové situace a mimořádné události. Vy tvrdíte, jak hodláte situaci řešit. Máte ale dojem, že se vám podařilo už nějakou krizi vyřešit? Vždyť do krizové situace se i díky politice této vlády dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kdo přijde po Bidenovi? A zajímá to někoho?

15:57 Zbyněk Fiala: Kdo přijde po Bidenovi? A zajímá to někoho?

Měsíc před nominační konferencí Demokratů měl prezident Joe Biden pouhé dny na rozhodnutí, že odstou…