Ivan Jordák: Není to cesta do pekel?

23.02.2018 20:06

Médii jsme byli informováni, že vyšla zpráva Amnesty Internacional o stavu lidských práv ve světe 2017/2018, a že je vůči naší zemi nepříznivá.

Ivan Jordák: Není to cesta do pekel?
Foto: Radek Kraus
Popisek: Památník na pietním místě v Letech na Písecku

Naší vládě vytýká odmítání kvót stanovených EU pro relokování uprchlíků, segregaci romských žáků ve školách, neodstranění vepřína z místa bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku a vytvoření památníku Romů. Z obav, zda se v médiích nespletli, jsem si zprávu vyhledal, a nestačil se divit.

Zpráva byla nejen kritická k nám, ale v podstatě ke všem, kdo má jiný názor. Chtěl jsem už napsat, že mám jiný názor než Amnesty Internaciol, ale z té zprávy já jej neznám. Spíš mi připadá celá Amnesty Internaciol jako kontrolní orgán. Ovšem čí je tento kontrolní orgán také nevím. Rozhodně není ale mým kontrolním orgánem, ba ani kontrolním orgánem skupiny občanů zastupujících nějakou obec, region či stát. Prozkoumal jsem jejich historii a též vnitřní systém, v rozsahu dostupném běžnému občanu ČR a EU. Zjistil jsem, že vůbec žádným způsobem se nejedná o nějaký spolek, či stranu nebo hnutí, na které by občané přenesli volbou, peticí, nebo jiným v demokratickém státě uznávaným způsobem svá práva vyplývající z ústav států, listin základních práv a svobod, aby za ně tento spolek jednal a kontroloval občany volené orgány, ať už přímou nebo nepřímou volbou. Nemám v úmyslu orgánům Amnesty Internaciol nic podsouvat, ale nabyl jsem, ani ne tak dojmu, jako spíš přesvědčení, že se jedná o orgány, které se ustanovují navzájem. A tak nějak i vzniklo celé hnutí. 

Jistě je v pořádku, když si občané, vyznávající nějakou ideu nebo zásadu, založí hnutí, stranu, církev, spolek a bůhví co ještě. Právo sdružovat se máme všichni, pokud je uplatňováno v souladu s právními předpisy. Zatím jsem však nepoznal žádný právní předpis, který by mi umožnil ustanovit hnutí nebo spolek s právem kontrolovat jiné občany, bez toho, aby s tím souhlasili oni nebo jimi zvolené orgány či organizace. A nějak těchto spolků přibývá po celém světě, které, ač nikým nevolené si osobují právo nejen přenesené z občanské kontroly, jehož nositelem je každý občan, ale také na vyžadování úpravy či změny odpovídající jejich názoru. Vůbec pak nechápu, na základě čeho si osobují právo na kritiku těch stran či hnutí, které šly do voleb, aby požádaly o uznání své legitimity ostatními občany.

Nemohu si pomoci, ale budeme-li takto pokračovat dál, ocitneme se na cestě do pekel. Stačí jen nahlédnout do historie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Německá auta pod tlakem

20:59 Zbyněk Fiala: Německá auta pod tlakem

Je to největší krize od vynálezu automobilu zaznívá nad přechodem na hybridní a elektrické automobil…