Ivan Jordák: Zkusme si aspoň jednou nalít čistého vína

15.08.2018 17:58 | Zprávy

Letos si připomínáme řadu výročí, tzv. osmičkových. Snad kdysi někdo počítal, v kterých letech se staly převratné události, týkající se naší země a vyšly mu roky s osmičkou na konci. V každém případě letos si připomínáme sto let od vzniku Československé republiky, osmdesát let od jejího zániku, když čtyři mocnosti v Mnichově se dohodly o tom, že Německu odstoupíme naše pohraniční území. A nakonec máme padesát let od intervence armád Varšavské smlouvy, kterou skončilo tzv. Pražské jaro, ve svých důsledcích pak vůbec všechna hnutí šedesátých let směřující ke zlepšení postavení lidí.

Ivan Jordák: Zkusme si aspoň jednou nalít čistého vína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajky na Václavském náměstí

Díky nemoci a neustávajícím vedrům jsem nevycházel prakticky vůbec ven. Bavil jsem se pohádkami, westerny, zprávami a obdobnými pořady České televize a potom se marně snažil nalézt vysvětlení toho všeho a odpovědět si na otázku proč.

Lidé starší padesáti let, si určitě vzpomenou na některá z hesel převratu v roce 1989, „pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“, „nejsme jako oni“, „nastolíme vládu odborníků“. Také třeba na bajky o zrušení vojenských paktů a nastolení trvalého míru, v rámci čeho byly zrušeny naše zbrojovky. Na hodně proklamované heslo, že každý má právo na svůj názor a nikdo nebude pro své politické názory pronásledován. Vzápětí se proto přijmul lustrační zákon na 5 let, který je však platný ještě dnes, tedy po třiceti letech. A v současnosti se volá, že se měli tehdy zakázat komunisté, a nespoléhat se na to, že vymřou.

Nemíním rozebírat všechny osmičkové roky, bylo by to nekonečné. Jen si myslím, že je nejvyšší čas, aby se tím historici zabývali. Když napíšu „historici“, myslím opravdu historiky. Nikoli zaměstnance Ústavu pro zkoumání totalitních režimů, nebo zaměstnance našeho Parlamentu, či médií a dalších institucí, které byly samy zřízeny, aby něco vyvolaly, nebo potvrdily, neřku-li už potvrdily zákonem schváleným většinou hlasů, že to bylo tak, jak se zrovna jeví potřeba, aby tomu takto a ne jinak bylo i nadále.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

11:45 Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

Hrad konečně nechal do mediálního podhradí vytroubit, kdy tu bude festšpíl s krycím jménem „volby“ (…