Ivan Štern: Pět protestujících na stromě

01.12.2014 10:24 | Zprávy

V bavorském Mnichově policie vyklidila stanový tábor. Někteří z přistěhovalců, žádajících o politický azyl v něm drželi protestní hladovku. Jejich nespokojenost vyvolala vleklost, jíž jsou poznamenány podané žádosti. Pro policejní zásah pro změnu nebyla pohnutkou nechuť úřadů k imigrantům, jak bychom patrně shledali v naší české kotlince, ale obavy o zdraví protestujících.

Ivan Štern: Pět protestujících na stromě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mnichov

Pokročilý podzim již nesliboval vlídné teploty, během nichž pobyt ve stanu je záležitostí po výtce příjemnou. Stal se naopak věcí nebezpečnou. Šlo přece o lidi oslabené hladověním. Strach z podchlazení hladovkářů tak přiměl úřady, aby zasáhly. Tábor zrušily. Protestujícím poskytly potřebnou zdravotní péči a komfort, jejž vyžaduje hladem a zimou oslabený organismus.

Existence protestních táborů, jimiž přistěhovalci upozorňují na svůj tristní stav, není v Německu ničím mimořádným. Podobný se rozložil v Berlíně na Oranžském náměstí pod heslem „Kein Mensch ist illegal“. Spor se tu rozhořel mezi velkou berlínskou radnicí a radnicí malou, kreuzberskou. I v tomto případě hrály klíčovou roli obavy o zdraví protestujících a úvaha, zda by pobyt pod stany v době nadcházejících plískanic nešlo vyměnit za pobyt pod pevnou střechou.

Obyvatelé stanového městečka v Berlíně nabídku odmítali. Přechod do pohodlí, měli být ubytováni ve volných pokojích domovů důchodců, považovali za oslabení protestu, dokonce za jeho znehodnocení. Za ně se postavila zelená starostka Kreuzbergu, zatímco křesťansko-demokratický senátor z velké radnice usiloval o to jim pohodlí za každou cenu poskytnout.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Mnichov , přistěhovalci , Štern

autor: Český rozhlas

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.