Ivan Štern: Stojednička a prezident jako notář

05.08.2013 12:49

Ve středu 7. srpna, zastavivši stojedničková koalice Miroslavy Němcové ten den v rozletu Rusnokovu vládu, chystá se předsedkyně sněmovny pozvat pana prezidenta, aby si alespoň tentokrát vzdor silnému mandátu z přímých voleb zahrál na notáře. Původně úlohu měl sehrát jeho kancléř, ale prezident je holt prezident.

Ivan Štern: Stojednička a prezident jako notář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Zkusme si představit, jak se odehraje počátek tohoto druhého dějství tvorby české vlády „na půdorysu většinové koalice“, jak říkají dvojctihodní čeští poslanci, kdy se jeden každý z dvojctihodných podepíše přímo před panem prezidentem, prokázav se nejprve platným poslaneckým průkazem.  

„Přátelé,“ bude zaznívat Sněmovnou rozhodný hlas kandidátky na premiérku, Miroslavy Němcové, „neshlukujte se ve foyeru, stavte se prosím jeden za druhého ukázněně do fronty směrem k sálu státních aktů. Pan prezident usedne za předsednický stůl.“  

„Přátelé,“ zaznívá ironicky hlas poslance Marka Bendy. „Kdo je tady „přátelé“, copak jsme nějací socani, či co? Ke štěstí mi chybí, aby na nás někdo volal soudruzi!“  

„Omlouvám se,“ kaje se předsedkyně sněmovny. „Přesto, kolego Bendo, volat na kolegy, „kolegové“ zní jaksi neosobně. Jde nám přece o jedno. Dostat osud republiky konečně do správných rukou, že?“  

„Vaše vysvětlení mohu sice pochopit, ne ale omluvit,“ trvá na svém ideologicky zatvrzelý Marek Benda. „Všem nám jde o obecné dobro! Ale opírající se o naše zcela nezpochybnitelné hodnoty, že? Například že všichni máme rádi Václava Klause.“  

„Mám také ráda Václava Klause.“  

Poslanec Benda uznale pokývne hlavou a ukázněně se postaví do fronty.  

Fronta stojedničkářů utěšeně narůstá, když se z jejího nitra ozve zoufalý hlas:  

„Chybí tu stoprvní jedničkářka Karolína!“  

„Před chvílí jsem ještě Káju viděla,“ nedá se zaskočit Miroslava Němcová, obíhající narůstají stojedničkovou frontu jako ovčácký pes.  

„Na záchodě není,“ hlásí poslankyně Černochová. „Nebo že bych ji přehlédla?“  

„Nepřehlédla,“ uklidňuje poslanec Stanjura. „Kolegové Bendl a Schwarzenberg jí vysvětlují, že její úspěšný boj proti korupci nesmí přestat, a proto je potřeba i její podpis před panem prezidentem.“  

Vysvětlení vnese do zneklidnělé duše Miroslavy Němcové potřebný klid a než se stačí znovu zneklidnit, zaznějí charakteristické fanfáry.  

„Pan prezident!“ proběhne vlna nervózních výkřiků ve frontě stojedničkářů.  

Za předsednickým stolem sálu státních aktů se zjeví charakteristicky nalomená postava. „Přátelé,“ řekne na úvod prezident a Marek Benda sebou ošije, on přece žádnej socan není. „Přátelé,“ nerušeně pokračuje prezident, „některé zvyklosti nejsou idiotské. Například mé souznění s mým úhlavním protivníkem Václavem Klausem. Jistě vám udělám radost, že se podepíšete propiskou, již váš bývalý předseda přivezl až z dalekého Chille.“  

A pak už chilské pero drhne sto jedenkrát o prezidentský papír….

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Bezbrannost oběti

9:39 Zdeněk Jemelík: Bezbrannost oběti

Zhruba od poloviny roku 2022 až donedávna se ve veřejném prostoru přemílalo vyprávění podnikatele Pa…