Ivan Štern: Svátek české demokracie podle Nečasovy vlády

15.03.2012 21:23 | Zprávy

Pikantní na sporu mezi Eliškou Wagnerovou a premiérem Nečasem nad vládními kroky v oblasti sociální, jejichž podstatou je privatizace sociálních služeb, byť je vláda nazývá reformami, je to, že hodnocení soudkyně Wagnerové vládních kroků jako „šílených a asociálních“ nevyšlo z jakkoli levicových, ale pravicově liberálních pozic. Eliška Wagnerová byla kdysi členkou Občanské demokratické aliance. Strany sice dnes už zaniklé, nicméně strany ve své době představující vskutku čistokrevný pravicový liberalismus.

Ivan Štern: Svátek české demokracie podle Nečasovy vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas

Z pohledu členění politické scény jde o zdánlivě nepochopitelný spor. Avšak jen zdánlivě. Dělící čára na české politické scéně nevede jen mezi klasickou levicí a klasickou pravicí, ale rovněž mezi politikou civilizovanou a politikou, řekněme, sociálně darwinistickou, tedy politickou barbarskou. Jí se, jak se stále více ukazuje, vyznačuje právě Nečasova vláda. A tak ani kádrovácký výrok premiéra, jímž na Wagnerovou reagoval, že 21. březen, kdy končí její mandát ústavní soudkyně, bude „svátkem české demokracie“, nepřekvapí tím, že nemá zas tak daleko k podobným výroků komunistickým, jež se stavěly pro změnu za demokracii socialistickou.

Přístup Nečasovy vlády k otázkám sociálním a sociálního státu nemá moc daleko k přístupu, který k týmž otázkám měly vlády komunistické neblahé paměti. Oběma byl a je osud sociálně potřebných v zásadě lhostejný. Považují je nanejvýš za nutné zlo, raději však za příživníky na úsilí ostatního pracujícího lidu. Jediný rozdíl a protiklad mezi nimi spočívá v tom, že komunistické vlády se prohlašovaly za tvůrce nejdokonalejšího sociálního zaopatření na světě a stavěly na tom svoji ideologii, zatímco ideologie Nečasovy vlády sociální stát odmítá a razí vizi všemocnosti tržního prostředí i v otázkách sociálních. Proto veřejné sociální služby, jak jen může, privatizuje. V obou případech se důsledky nápadně podobají: pro sociální zajištění lidí jsou obdobně zničující.

Když německý sociálně demokratický kancléř Schröder v roce 2004 zaváděl reformu sociálního zajištění, vedoucí ke snížení dlouhodobé nezaměstnanosti, známou jako Harz IV., usiloval o to, aby kontrolní funkci nad průběhem reformy měla opozice. Požádal proto bývalého saského ministerského předsedu, křesťanského demokrata Kurta Biedenkopfa, aby se ujal role ombudsmana reformy. Jeho úkolem bylo vyhledávat konkrétní případy přílišné, avšak nezamýšlené tvrdosti dopadu reformy a navrhovat odpovídající, pokud možno okamžité korekce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…