Ivan Zahrádka: Kdo uhasí arabsko-izraelský konflikt

08.05.2016 11:09 | Zprávy

Dějiny židovského národa od vstupu západosemitských kmenů Hebrejců do země Kenaan, do země Římany na přelomu letopočtu nazývanou „Palestina“ podle nesemitského národa Filištínů, jsou tisíce let dlouhé. Po krvavém potlačení povstání Židů proti Římanům v roce 70 n.l. přestal tehdejší stát Juda, z dnešního pohledu předposlední židovský stát, existovat. Většina židů byla vyhnána ze země a došlo k jejich rozptýlení po celém tehdy známém světě.

Ivan Zahrádka: Kdo uhasí arabsko-izraelský konflikt
Foto: Archiv
Popisek: Palestina

V zemi zůstala jen malá židovská pospolitost, která tam existovala až do vzniku sionistického hnutí koncem 19. století, kdy začal příliv zejména ruských, polských i rumunských Židů do Palestiny, do země, kterou jim Hospodin zaslíbil. Židé rozptýlení ve středověku v mnoha zemích Evropy, Afriky a Asie, kde byli často vystaveni nezměrnému útlaku, krveprolití a krutému vyhlazování, se v rostoucím počtu začali vracet do země, ze které byli rozprášeni do všech světových stran. Počet židovských přistěhovalců do Palestiny a z něj vyplývající pocit ohrožení Arabů z židovského osídlování zažehl konflikt, který jako Arabsko-izraelský konflikt hoří se vší brutalitou dodnes. Situace se vyostřila s rostoucím přílivem přistěhovalců po nástupu Hitlera k moci a po druhé světové válce. Židé přijali odhlasování rozdělení Palestiny většinou členských států OSN ze dne 29. listopadu 1947 na židovský a na arabský stát a dne 14. května 1948 vyhlásili Stát Izrael. Arabové odmítli rozhodnutí OSN uznat a arabský palestinský stát v roce 1948 nevznikl.

O Arabsko-izraelském konfliktu již byly napsány stohy knih a jsou jich plné knihovny i knižní pulty. Zdá se, že skoro každý ví, v čem je problém a jak by se měl vyřešit. Stejně tak se zdá, jako by každý světový i méně světový politik byl povolán k tomu, aby s konfliktem pohnul směrem k trvalému a spravedlivému míru. Ten se ale, všemu a všem navzdory, svému vyřešení zarytě vzpouzí.

V čem je tedy problém a jak jej odstranit? V první řadě bychom se zvenčí neměli do věci příliš plést. Není to náš konflikt. Jestliže se v nějakém resp. jakémkoliv konfliktu dva tábory mezi sebou nenávidí, je to jejich konflikt, oni každý mají k tomu svoje více či méně dobré a více či méně správné důvody, a kdokoliv třetí jim je z jejich hlavy nevezme. To není v silách nikoho. Budou se vzájemně nenávidět, dokud sami nepochopí, že to je omyl. To platí i o mírnější variantě, kdy by jen jeden nenáviděl a druhý se této nenávisti jen bránil. Hledisko kdo je a není v právu, jak a proč to začalo, není z hlediska ukončení sporu podstatné. Podstatný je jen současný stav a to, že vraždění musí přestat. Pokud bude konflikt živen zvenčí a lidé v oblasti neupraví své myšlení, krev poteče dál.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…