Ivana Ryčlová: Osud Anatolije Marčenka

24.08.2014 20:23 | Zprávy

Od roku 1989 se stalo tradicí vzpomínat na tzv. srpnové události. Srpen 1968 vyvolává u většiny z nás negativní asociace spjaté s tanky a hesly jako například: „Ivani, jděte domů!“ Přesto bychom neměli zapomínat na ty, kteří, byť byli reprezentanty národa okupantů, se veřejně postavili za svobodu Československa. Jedním z nich byl Anatolij Marčenko.

Ivana Ryčlová: Osud Anatolije Marčenka
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968

Poté, co v druhé polovině července roku 1968 sovětská média a tisk socialistických zemí oznámily, že státy Varšavské smlouvy v čele se SSSR považují reformy probíhající v Československu za nepřípustné, veřejně vystoupil na obranu svobody naší země. V otevřeném dopise adresovaném redakci rozhlasové stanice BBC, západním deníkům L´Humanité, L´Unitá, Morning Star, tiskovému orgánu sovětské moci, deníku Izvestija, a redakcím Rudého práva, Literárních listů a Práce 22. července 1968 mj. napsal: „…Styděl bych se za svůj národ, kdybych věřil, že opravdu jednomyslně podporuje politiku ÚV KSSS a vlády vůči Československu. Jsem přesvědčen, že tomu tak ve skutečnosti není, že můj dopis není jediný, že se jenom takové dopisy u nás nezveřejňují. Jednomyslnost našich občanů je i v tomto případě fikcí, uměle vytvářenou porušováním té svobody slova, která se uskutečňuje v ČSSR. I kdybych byl s tímto názorem osamocen, nevzdal bych se ho. Protože mi jej napovědělo svědomí…“

Protože zatčení sovětského občana za to, že svobodně projevil svůj názor, by v kontextu politických událostí nepůsobilo dobře a mohlo by vyvolat nežádoucí mezinárodní publicitu, Marčenko byl zatčen za „neplnění nařízení o přihlašovací povinnosti“. Týž den, kdy v brzkých ranních hodinách překročily tanky armád států Varšavské smlouvy naši hranici a na letištích obsazených okupanty začala přistávat sovětská letadla s další vojenskou technikou, odvezli Marčenka z vazební věznice k soudu. Dostal maximální sazbu za trestný čin, ze kterého byl obviněn: rok v pracovní kolonii se zostřeným režimem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: pravybreh.cz

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Volby

9:44 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Volby

Glosa k situaci v Sociální demokracii.