Ivo Strejček: Do školy, jen když se mi chce. A nebude to nakonec lepší?

08.11.2022 17:35 | Komentář

„Ve třídách neexistuje zvonění, děti nedostávají úkoly, nikdo na ně nekřičí a do školy mohou přijít, jen když samy chtějí,“ představuje ředitelka školy poměry, které na své škole zavedla, a dodává: „U nás to funguje tak, že rodič se sám rozhodne, zda své dítě k nám zapíše prezenčně, nebo bude mít domácí výuku s možností chodit do školy, jen když dítě chce“.

Ivo Strejček: Do školy, jen když se mi chce. A nebude to nakonec lepší?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Strejček

Jsem zatvrzelým odpůrcem módních liberálních voluntarismů ve vzdělávání, mezi které „respektování chuti“ chodit do školy patří. Nejsem zastánce názorů považujících dítě za „klienta“, který „má právo“ si „vybírat“. Tvrdím, že stát se rezignací na dodržování řádu ve vzdělávání dopouští vážné chyby, jejíž obětí jsou v důsledku děti samy. Škola nemá být pokusnou laboratoří, kde je možné si pod pláštíkem údajné „kreativity“ dovolovat téměř vše. Důsledky těchto chyb nejsou vidět hned, ale až za deset patnáct let. A to už je na nápravu pozdě – pro děti i pro stát.

Něco k tomuto tématu – nepřekvapivě - přidá i konference, která začala v Egyptě.

Do tamního Šarm aš-Šajchu se „sjíždějí desetitisíce lidí“(!), kteří se budou tvářit (za peníze daňových poplatníků), že mudrují nad tím, jak zabránit tzv. globálnímu oteplování, hlavně ale budou hledat gigantické finanční zdroje jednak pro nenasytnou „envi-lobby“, jednak k uklidnění chudších zemí, na které bohatý Západ uvaluje nesmyslné a zničující zelené požadavky.

Hlavním českým „vyjednavačem“ je tělem a duší zelený Jan Dusík, náměstek ministryně nebo ministra (kdo se v tom už vyzná?) životního prostředí. Vzhledem k tomu, že ČR v těchto měsících „předsedá“ EU, bude tento český aktivista Strany zelených navíc „zastupovat“ také EU. To mu půjde vcelku snadno, radikální environmentalismus je jedním z hlavních ideových generátorů politik EU a pro Dusíkovy zelené názory je tím nejvhodnějším pařeništěm.

Do Egypta přicestoval také premiér Fiala. Přislíbil obnovení závazku České republiky v příštích čtyřech letech přispívat jedním milionem dolarů do Zeleného klimatického fondu (peněz máme v rozpočtu skutečně na rozdávání), dnes se zúčastní kulatého stolu o vodní bezpečnosti, ke které „máme hodně co říci“ (říká Dusík) a vystoupí na téma podpory klimatického vzdělávání, na které, podle svých slov, „se musíme ještě více zaměřit, aby nešlo jen o formální vzdělání, ale o budování celkového povědomí“. Jinými slovy Fiala bez rozpaků souhlasí s environmentální ideologizací českých žáků a studentů.

Nebude to nakonec mít něco do sebe, když naše děti budou do českých škol chodit jen svátečně?

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Budete jen automat na podpisy?

Nebo jak jinak si vysvětlit, že podepisujete zákony, se kterými máte zároveň problém, a který hodnotíte jako protiústavní? Myslel jsem, že by člověk měl schvalovat věci - i v osobním životě, s kterými souhlasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pikora: Krize bankovního sektoru nekončí

21:26 Vladimír Pikora: Krize bankovního sektoru nekončí

Finanční trhy žijí kolapsem amerických bank a následnou záchranou švýcarské Credit Suisse. Ten, kdo …