V rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung německý kancléř Scholz znovu otevřel otázku zrušení práva veta při hlasováních o klíčových evropských tématech. „Pokud chceme být ve světě soupeřících velmocí i nadále slyšet, jednoduše si nemůžeme nadále dovolit národní veta, například v zahraniční politice,“ prohlásil. Scholz neříká nijak nové věty, ale válka na Ukrajině je pro takový názor, který po celá desetiletí neměl šanci praktické realizace, ohromnou příležitostí. Pokud by k zrušení práva veta mělo dojít, zmizí z politického eurosvěta poslední pojistka, umožňující obhajobu národních zájmů, v EU významně posílí ty „velké“ a „vymaže“ ty ostatní.
Poslanec Ženíšek z TOP 09 – předseda zahraničního výboru českého parlamentu, tedy člověk, který by si nezbytnost zachování práva veta pro obhajobu českých zájmů měl uvědomovat, nijak překvapivě Scholze podpořil slovy „nelze než souhlasit“. Co dodat? O právo veta nás Němci i Francouzi asi připraví, ale jak to podle názorů některých dnešních českých politiků vypadá, Češi si to ochotně zařídí i sami.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…