J. R. Nyquist: Strategické možnosti a dialektické hry

9. 6. 2014 10:12

Členství Ukrajiny v NATO znamená smrt pro Rusko. - Alexandr Prochanov

J. R. Nyquist: Strategické možnosti a dialektické hry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za Ukrajinu

V prvních fázích Zjuganovova vytváření Komunistické strany Ruské federace (nikoli bez jisté účasti ze strany mojí i Prochanovovy…) existovalo úsilí interpretovat a koncepčně oceňovat přítomnost nacionální složky sovětského světonázoru (národní bolševismus), ale vedení (komunistické strany) tuto iniciativu opustilo, neboť se zabývalo jinými záležitostmi … Ovšem na úrovni rétoriky a prvních reakcí se ruští komunisté po všech stránkách prezentovali jako přesvědčení národní konzervativci – někdy dokonce jako „pravověrní monarchisté“.

Alexandr Dugin: Čtvrtá politická teorie

Shora citovaný Alexandr Dugin není ideolog. Je to stratég. Než začneme hloubat nad otázkou, co že to ta strategie je, nebo čím by mohla být, zvažme napřed situaci na Ukrajině. Buďto ruské jednotky proniknou po 9. květnu na území Ukrajiny, anebo bude Rusko spoléhat na tajné agenty v ukrajinské vládě, že obnoví (nebo upevní) nepřímou kontrolu země. Pokud uspěje tato druhá strategie, může Moskvě poskytnout novou cestu k rozbrojům v rámci EU.

Co je podstatnější než energie

Skutečnost, že Evropa už je prolezlá ruskými utajovanými strukturami, není v názorech expertů sotva ani uznávána, natož plně oceňována. Uznává se ovšem energetická závislost Evropy na Rusku, ale ve srovnání s tím je to trivialita.

Velká strategie Moskvy je odjakživa vícerozměrná. K dosažení cíle Rusové nesledují výhradně jedinou linii přístupu. Souběžně sledují několik paralelních i protichůdných linií. Předvídat ruské akce je tak pro západní stratégy a politiky obtížné. Rusko nás mate znova a znova. Nadále jsme mystifikováni, neschopni si uvědomit, že Rusko disponuje tajnými nástroji vyvinutými ještě za časů Sovětského svazu, jež jsou bezkonkurenčně promyšlenými. Nemáme nic, co by se jim mohlo postavit. Jako stručný nástin poslouží ekonomické a finanční pronikání ruských obchodních firem i firem, které jsou pouhými zástěrkami, do Evropy. Jistou roli hraje ruský organizovaný zločin, pokud jde o vydírání a praní špinavých peněz. Existuje také, podobně jako za studené války, klasická síť tajných agentů s úkolem infiltrovat vlády a ovlivňovat politiku. S ohledem na všechny tyto prvky, pokud evropské země nepochopí možnosti otevřené ruským tajným silám, nebudou schopné plně vyhodnotit způsoby, kterých Moskva v kombinaci vojenské síly s diplomatickým nátlakem zřejmě použije.

Lekce z klasiků

Byl to Clausewitz, kdo pravil, že válka je politika vedená jinými (tedy násilnými) prostředky. Lenin tuto tezi zase obrátil: politika je podle něho válka vedená jinými prostředky. Bolševická revoluce nebyla jen revolucí společenskou a politickou. Znamenala revoluci strategického myšlení, která nebyla nikdy plně oceněna. Vítězství lze dosáhnout kombinací prostředků vojenských a nevojenských. Lze ho dosáhnout ekonomickou sabotáží, informační válkou nebo dokonce rozkladem vlády, jazyka a kultury.

Památná slova starověkého čínského stratéga Sun Tsu mohou posloužit jako inspirace pro novou a vše prostupující vědu o strategii. Strategie se zde stává vševládnoucím božstvem, prvotním principem vladaření a odpovědí Východu na konstituční politiku Západu. Ano, i ve své dekadentnosti jsou USA – alespoň zčásti – řízeny ústavou. Ruská federace je řízena svou dlouhodobou politikou (na základě principů čínského stratéga Sun Tsu). Ten napsal, že „Veškeré válčení je založeno na lsti, tudíž jsme-li schopni zaútočit, tvařme se, že toho nejsme schopni; při použití síly ať působíme dojmem nečinnosti; jsme-li nablízku, ať si nepřítel myslí, že jsme daleko; jsme-li daleko, ať si myslí, že jsme blízko. Zlákejme nepřítele našimi návnadami. Předstírejme zmatek a pak ho zničme.“

Výtečnost Sun Tsu spočívá ve skutečnosti, že jeho dialektiký přístup ke klamu lze uplatnit na jakoukoli sestavu protikladů. Můžeme pak jeho slova přetlumočit takto: „Veškeré válčení je založeno na lsti. Tudíž jste-li komunista, musí to vypadat, že praktikujete kapitalismus (například v Pekingu); jste-li cynický ateista, musíte vypadat jako křesťan (například Putin); když napadáte nějakého oponenta prostřednictvím islamistických náhradníků, musí to vypadat, jako kdybyste terčem těchto islamistů byl právě vy (například v Čečensku); máte-li převahu v jaderných zbraních (jako například Rusko), musí to vypadat, že jste pouhá regionální mocnost (neboť Obama to tak říká). Zlákejme nepřítele našimi návnadami. Předstírejme zmatek a pak ho zničme.“

Alibi, alibi, alibi...

Převedení protikladů z dimenzí časo-prostoru do pravo-levé ideologické dimenze, to je jenom jedna z mnoha proměn. Když měl Putin možnost čečenského alibi před zničením newyorských Dvojčat 11. září, měl také možnost křesťanského alibi (uvězněním dívčí skupiny Pussy Riot) uprostřed kulturního hroucení USA. Je-li globální oteplování používáno jako záminka pro sabotáž ekonomik Západu, hodí se Putinovi vyhlašovat, že věří v „globální ochlazování“ (v projevu ke gubernátorům v roce 2010 – pozn. red.). A zase, mohli bychom použít analogie k alibi. S takovými příklady nelze mít Moskvou hlásané záměry za bernou minci. Skutečně zamýšlí Moskva obsadit Ukrajinu, anebo ji zahnat do otevřené náruče Evropy? Je samotná Ukrajina nádobou s jedem, který se z ní co nevidět rozlije do Evropy? A Putin si dělá alibi: když západní kulturu ovládne homosexuální ideologie, Putin v tom bude nevinně; když se zjistí, že globální oteplování je mystifikace, Putin v tom bude nevinně; když bude Ukrajina vybavena zlatým padákem z EU a ukáže se, že je tím konečným elementem bankrotu Evropy, Putin v tom bude nevinně (ve skutečnosti se bude moci představit jako zachránce Evropy).

Koho zastavit?

Sun Tsu tvrdí, že výtečnost ve válčení spočívá ve vítězství bez boje. Abyste toho dosáhli, infiltrujte tábor nepřítele, narušujte jeho plány provokacemi, sabotážemi a rozséváním zmatku; zabraňujte sjednocování jednotlivých skupin nepřítele; demoralizujte jeho kulturu, rozšiřujte iracionální ideje v řadách jeho inteligence, podporujte nezákonnost a opilství mezi vrstvami pracujících a profesionálů. Jak říká Sun Tsu, „ve všech bojích lze využít přímé metody ke vstupu do bitvy, ale k zajištění vítězství budou potřeba metody nepřímé“.

Vy musíte vědět o směru pochodu nepřítele, on ale nikdy nesmí znát směr váš. Nejlepší strategie je taková, která ostatním zůstává utajena, a nejúčinnější válečník je takový, který vnikne do tábora nepřátel nepoznán. Abyste dosáhl nějakého záměru, prezentujte se jako někdo, pro něhož záměr nepřichází v úvahu. Mnozí by vás snad byli schopni zastavit. Ale kdo z nich si uvědomuje, že vás zastavit musí?

Publikováno 5. května 2014, se souhlasem převzato z blogu autora. Pro KONZERVATIVNÍ LISTY přeložil Jozef Zummer. Mezititulky redakční.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: konzervativnilisty.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…