Jakub Červenka: Maloobchodní tržby se vrátily na vyšší dráhu růstu

06.06.2018 8:29

Maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 4,7 % v meziročním srovnání. Tržby bez započtení prodejů automobilů zpomalily meziroční tempo růstu na 5,6 %.

Jakub Červenka: Maloobchodní tržby se vrátily na vyšší dráhu růstu
Foto: www.pujcka.co
Popisek: peníze, ilustrační foto

Po horších výsledcích z posledních dvou měsíců se maloobchodní tržby v dubnu vrátily na dráhu rychlého růstu. Klíčovým faktorem, který výrazně ovlivnil meziroční růst tržeb, byl vyšší počet dubnových pracovních dnů ve srovnání s loňskem. Velikonoce letos vyšly již na konec března a daly tak obchodníkům o dva běžné otevírací dny navíc.

Dalším jasným vlivem byl růst cen pohonných hmot, který v dubnu začal zrychlovat, čímž navýšil pumpařům tržby o 2,2 % meziměsíčně. Dobrou zprávou pro domácí průmysl je, že po dvouměsíčním poklesu se růst tržeb z prodeje automobilů také vrátil k solidnímu růstu.

Nicméně z perspektivy posledního půlroku je to hlavně rekordní spotřebitelská důvěra, která je hlavním hnacím motorem růstu tržeb. Extrémně nízká nezaměstnanost a svižný růst mezd bezesporu také hrají svou roli. Maloobchodní tržby bez aut budou v tomto roce podle našeho odhadu růst svižným tempem až 7 %.

Meziroční růst tržeb z pohonných hmot dosáhl 9,9 %. Tržby z prodeje motorových vozidel meziročně vzrostly o 2,3 %. Tradičně se dařilo prodeji prostřednictvím internetu a zásilkových služeb (o 20,3 % r/r). Rychlý přesun ze zimního přímo do letního počasí donutil mnohé k nečekané obměně šatníku a zřejmě proto výrazně vzrostly tržby obchodu s oděvy a obuví o slušných 19,9 % r/r. Podobný vývoj měly i tržby v prodejnách s výrobky pro kulturu a sport (17,2 % r/r. Naopak nejvýraznější pokles postihl tržby s potravinami jak v specializovaných (-1,1 % r/r), tak i v nespecializovaných prodejnách (3,7 % r/r). Nižší počet dubnových svátečních dnů stáhl dolů i tržby z ubytování (-2,3 % r/r).

Oproti březnu se jedná o zrychlení růstu celkových tržeb o 5,9 procentního bodu. Meziměsíčně (po očištění o sezónní vlivy) dubnové maloobchodní tržby bez aut vzrostly o 0,6 %. Březnový růst tržeb byl revidován o 0,6 p.b. nahoru na -1,2 %. Tržby bez aut podle revidovaného odhadu v březnu vzrostly o 3,9 %.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Konference o EU

Jaktože Konference o budoucnosti Evropy neselhala? Vám se zdá správné že EU dá na doporučení pár vybraných občanů? To že si občané přejí reformu, více EU, více integrace - to vážně chcete říci že o tom má rozhovat pár vybraných prounijních občanů a že je to tak správně? Vlastně tvrzení že si občané ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Americkým problémem je Čína, ne Ukrajina a Rusko

16:25 Ivo Strejček: Americkým problémem je Čína, ne Ukrajina a Rusko

Úterní glosa Ivo Strejčka