Spotřebitelská inflace v Německu v dubnu oslabila na 1,4 % meziročně. Meziměsíčně hladina spotřebitelských cen dokonce poklesla o 0,1 %. Odhad trhu pro obě hodnoty ležel o desetinu procentního bodu výše a zpomalení růstu cen tak nebylo obecně očekáváno. Výsledek podpoří opatrný režim Evropské centrální banky, která se zatím příliš nemá k ukončování kvantitativního uvolňování (QE) a na svém posledním jednání ani jasně nespecifikovala kdy QE ukončí. Otázkou je, jestli slabší dubnový výsledek inflace v Německu dočasným výkyvem, nebo známkou začínajícího hlubšího trendu. Přestože jede německý trh práce na plné obrátky, expanze průmyslu již začíná zpomalovat. Nicméně podle výroků guvernéra M. Draghiho z minulého týdne jsou obavy o hospodářský růst eurozóny zatím zbytečné. Pokud konec QE nepřijde v září, do konce roku se určitě dočkáme.
Opačným směrem se vydala březnová statistika měnověpolitické inflace podle PCE deflátoru v USA. Cenová hladina měřena podle výdajů na osobní spotřebu vzrostla o 2 % meziročně, čímž dosáhla dvouprocentního inflačního cíle americké centrální banky. Přestože je zřejmě ještě brzy na to očekávat americkou inflaci vysoko nad dvěma procenty, měnověpolitická rada Fedu s největší pravděpodobností brzy znovu navýší klíčovou úrokovou sazbu do pásma 1,75 % – 2,0 %. Příští jednání americké centrální banky je sice již tuto středu, ale podle našeho názoru si rada utahování měnových podmínek schová až na červen. Pravděpodobnost navýšení sazeb v červnu podle Fed funds futures je dnešním dnem na 89,1 %.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV