“Je třeba ocenit, že nedělní krymské hlasování nebylo uznáno jako “referendum” Evropskou unií, Radou Evropy, ani OBSE. Těžko lze hovořit o referendu, když samotná ukrajinská ústava umožňuje lidová hlasování jen o místních otázkách.
Ministři zahraničí Evropské unie na svém zasedání přijali očekávané cílené sankce proti třinácti ruským a osmi krymským představitelům, což lze považovat za diplomatický políček. Více bude Kreml mrzet zastavení jednání o bezvízovém styku, ovšem evropské vlády se opět neshodly na ekonomických sankcích. Bohužel se stále ukazuje, že EU jako celek je v mezinárodní aréně psem, který štěká, ale nekouše. To je způsobeno tím, že každý z osmadvaceti členských států má odlišné zájmy a jinou míru vzájemné závislosti na Rusku či jím vyvážených energiích, která svazuje jeho jednání.
Tato situace se těžko v dohledné době změní, pokud nedojde k přímému vojenskému ohrožení členů EU. Rusko bude na základě své okupace a anexe Krymu na čas odstrčeno od evropského stolu, ale těžko si lze představit, že bude reálně potrestáno tak, aby svého obsazení ukrajinského Krymu litovalo,” říká Jakub Janda, zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz