Jakub Petruška: Bitcoinová zlatá horečka…

14.06.2017 16:20

Zběsilé tempo nabírá vedle technologií i vývoj ve světě financí. Drahé kovy mají nového protivníka ve formě nové kryptoměny. Bitcoin se na trhu objevil v roce 2009, tedy poměrně nedávno. Je možné, aby tato neuchopitelná forma, která existuje jen někde ve virtuálním světě, odsunula pevné, hmatatelné hodnoty na druhou kolej?

Jakub Petruška: Bitcoinová zlatá horečka…
Foto: pixabay.com
Popisek: Bitcoin, ilustrační foto

Zlato a stříbro. Hodnoty, které doprovázejí lidstvo od jeho prvních kroků a přes všechny otřesy jsou s ním až do dnešních dní. A že jejich význam nabírá stále na síle, dokládá rostoucí poptávka a zájem investorů. Jsou totiž jakousi ochranou. Fyzickou jistotou.

Vyměnit tuto jistotu za novou formu je určitě velmi lákavé. Bitcoin, který se objevil v roce 2009 s nulovou hodnotou, s neexistujícím trhem a s pár nadšenci, kteří obchodovali jen mezi sebou, moc důvěry nevzbuzoval. Nicméně postupem času jeho hodnota začala narůstat a dnes se pohybuje téměř na hranici 3 000 dolarů za 1 BTC. Naproti tomu cena zlata je na úrovni cca 1 266 dolarů za unci u stříbra je to kolem 17 dolarů. Oba kovy jsou nyní ve stínu této nové virtuální měny.

Je ale bitcoin forma, která uchová hodnotu i v budoucnu? Jak dlouho bude existovat – nezmizí za pár let a neobjeví se něco nového? To nikdo neví. Je sice pěkné disponovat bitcoiny a vidět takový nárůst, ale není to jen další tvořící se bublina? Co když jeho hodnota spadne stejně rychle, jako teď roste? Pořád je to jen něco virtuálního, nehmatatelného, nejistého. Ve srovnání s tradičními kovy a jejich historií nemůže vůbec konkurovat. Ony uchopitelné hodnoty – fyzické kovy – totiž měly své místo v historii lidstva vždy a jejich postavení stále narůstá. Dokládají to data.

Podle údajů USGS (americká vědeckovýzkumná vládní agentura) má veškeré investiční zlato na světě hodnotu necelé tři biliony dolarů, což představuje zhruba 2,25 miliardy uncí (počítáno při ceně 1 300 dolarů za unci). U stříbra je to hodnota 52 miliard dolarů, tj. 2,6 miliardy uncí (při ceně 20 dolarů za unci). Proti těmto kovům stojí bitcoin s hodnotou 89 miliard dolarů, čímž v současné chvíli překonává hodnotu stříbra.

Je třeba velmi zvážit, kde a jak člověk uchová své bohatství. Zda se nechá strhnout vlnou jakýchsi nových trendů v podobě kryptoměn, které nabízejí značné zisky, a nebo zůstane věren fyzickým hodnotám. Vysoké a rychlé zisky mohou vytvářet také hluboké a rychlé pády a problémy. Pořád je to virtuální svět –  nejen že si na něj nemůžeme sáhnout, ale rovněž je náchylný na kybernetické zločiny, zhroucení sítí a podobné hrozby s fenoménem jménem kyberprostor spojenými.

Podle mého názoru se tyto kryptoměny, ať už mluvíme o současném světě, anebo o budoucnosti, nevyrovnají hodnotám ani oblíbenosti tradičních kovů. Zlato a stříbro zkrátka tento boj mezi světem fyzickým a virtuálním zcela jistě vyhrají.

Autor je investiční analytik. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Šťastný konec mafiánských úkladů

20:44 Zdeněk Jemelík: Šťastný konec mafiánských úkladů

Dnes se vracím k trestnímu řízení soudnímu u liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí n.L. vedenému …