Jakub Petruška: Státní dluh versus výkonnost americké ekonomiky

02.11.2016 18:36

Dá se říci, že dnešní doba je charakteristická neustálým zadlužováním, kvantitativním uvolňováním, nastolováním a hledáním „zdravé“ míry inflace apod. USA, Evropská unie, Čína nebo Rusko, to je jen malý výčet těch ekonomik, které mají největší globální vliv. Mohli bychom jít od jednoho státu k druhému a nacházeli bychom jen samé problémy. Zadlužování v USA neustále narůstá, vývoj čínského hospodářství zpomaluje, EU sype další a další peníze do ekonomiky, Rusko se potácí neustále v problémech způsobených sankcemi Západu atd.

Jakub Petruška: Státní dluh versus výkonnost americké ekonomiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary

Svět není v dobré kondici, a to jsme jen u finanční stránky, kterou si můžeme názorně ilustrovat na zdraví největší světové ekonomiky – Spojených států.

Vizualizace velikosti státního dluhu USA

V současné době se dluh USA pohybuje nad 19,763 bilionu dolarů. Pokud vezmeme v úvahu, že počet obyvatel USA činí cca 320 000 000, připadal by na každého Američana peněžní závazek o výši téměř 70 000 $, a toto zadlužení neustále narůstá.

Jak na tom dluh USA skutečně je? Přiblížím z několika úhlů pohledu.

1. Státní dluh USA je větší než hodnota 500 největších společností v USA. Dokládá to například index S&P 500, který sleduje právě tento faktor u 500 největších amerických společností podle tržní kapitalizace. Jsou zde zahrnuty obří společnosti jako je Apple, Exxon Mobil, Microsoft, Facebook, a další. V létě roku 2016 činila hodnota těchto společností dohromady cca 19,1 bilionu $.

2. Největší světové finanční instituce (BlackRock, Vanguard, UBS, State Street Global Advisors, Fidelity, Allianz, J. P. Morgan) spravují majetek investorů ve formě akcií, dluhopisů, podílových fondů, ETF atd. o celkovém objemu 18,9 bilionu $.

3. Státní dluh je 25krát větší než všechen světový vývoz ropy za rok 2015. Top 10 vývozců ropy zahrnuje celkově 535 miliard $.

- Saúdská Arábie:      133,3 mld. $

- Rusko:                                     86,2 mld. $

- Irák:                                          52,2 mld. $

- SAE:                                          51,2 mld. $

- Kanada:                                   50,2 mld. $

- Nigérie:                                   38,0 mld. $

- Kuvajt:                                     34,1 mld. $      

- Angola:                                   32,6 mld. $

- Venezuela:                              27,8 mld. $

- Kazachstán:                            26,2 mld. $

zbytek světa:                            251,0 mld. $

Například hodnota vývozu ropy Saúdské Arábie by pokryla americký dluh až za cca 147 let, kdybychom brali v úvahu dnešní rychlost zadlužování a těžbu.

4. Dluh je 155krát větší než hodnota zlata, které se na celém světě za rok vytěží. Zlato symbolizuje peníze a bohatství. Nicméně roční světová produkce zlata se pohybuje kolem 3 000 tun (cca 96 milionů uncí), což zalepí jen malou díru tohoto zadlužení.

Z uvedeného vyplývá, jak je americký státní dluh obrovský a dále se zvyšuje. Nicméně i přes toto zadlužování si zatím USA udržují pozici světové velmoci číslo jedna. Podívejme se na druhou stranu, a sice na výkon americké ekonomiky.

Hrubý domácí produkt Spojených států představuje 18 bilionů $, což z nich činí největší HDP a ekonomiku světa. Spojené státy jsou geograficky rozsáhlé, různorodé a populace je rozprostřena nerovnoměrně. Znamená to tedy, že výroba a inovace jsou soustředěny jen v některých oblastech země, zatímco jinde převládá jednoznačně venkovský charakter a s tím spojená část hospodářství.

Následující mapy charakterizují a přibližují americký HDP.

1. Na první mapě je vyobrazeno sedm amerických „megastátů“. Tyto oblasti a spojení států USA jsou dány do kontextu k dalším světovým velmocem, podle podobného HDP. Např. stát Kalifornie představuje Francii. Celá ekonomika severovýchodu USA je přibližně stejně velká jako ekonomika Japonska atd.

https://lh4.googleusercontent.com/BZ00R1Fo22Ky0QRCUc_FLMI0_-TJ0DYqgIGx-J1G37JqRX5iGjFCgT4BW38K-d15WEa5N5Rly1J0AtIzkwexLLF2odP7Kx1YIT02mnFjYWPlfXLvp08U1V_Iqd7aRZ24YktMqMpNslo7xkePhw

2.  Druhá mapa představuje a porovnává jednotlivé metropolitní oblasti s jednotlivými zeměmi světa. Např. metropolitní oblast Phoenixu, tedy hlavního města státu Arizona, má podobný ekonomický výstup jako celé Portugalsko. Nebo např. koridor z New Yorku až po Washington, D.C. odpovídá stejnému výstupu jako u Kanady, Íránu, Švédska České republiky dohromady.https://lh5.googleusercontent.com/Kzso4FDtRsCzYi0PTWTFLY-avd_3OXrh0YPpkdnaKocIjEeXKsknasxhJokIw99RgA5yxRhSWjiabm3miRYzfFvk6LhVRkFr9l6rLa9NtELhNmefWG_Wfq54aVLOuI6tikwSoSn1uJZXYqYhZg

3.  Třetí mapa vyobrazuje daný ekonomický výkon USA podle jednotlivých oblastí. Je patrné, že cca polovina výkonu ekonomiky pochází právě z metropolitních oblastí. Druhá polovina je založena na tisícovkách venkovských oblastí a měst.

Autor je investiční analytik. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…