Jakub Petruška: Státní dluh versus výkonnost americké ekonomiky

02.11.2016 18:36

Dá se říci, že dnešní doba je charakteristická neustálým zadlužováním, kvantitativním uvolňováním, nastolováním a hledáním „zdravé“ míry inflace apod. USA, Evropská unie, Čína nebo Rusko, to je jen malý výčet těch ekonomik, které mají největší globální vliv. Mohli bychom jít od jednoho státu k druhému a nacházeli bychom jen samé problémy. Zadlužování v USA neustále narůstá, vývoj čínského hospodářství zpomaluje, EU sype další a další peníze do ekonomiky, Rusko se potácí neustále v problémech způsobených sankcemi Západu atd.

Jakub Petruška: Státní dluh versus výkonnost americké ekonomiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary

Svět není v dobré kondici, a to jsme jen u finanční stránky, kterou si můžeme názorně ilustrovat na zdraví největší světové ekonomiky – Spojených států.

Vizualizace velikosti státního dluhu USA

V současné době se dluh USA pohybuje nad 19,763 bilionu dolarů. Pokud vezmeme v úvahu, že počet obyvatel USA činí cca 320 000 000, připadal by na každého Američana peněžní závazek o výši téměř 70 000 $, a toto zadlužení neustále narůstá.

Jak na tom dluh USA skutečně je? Přiblížím z několika úhlů pohledu.

1. Státní dluh USA je větší než hodnota 500 největších společností v USA. Dokládá to například index S&P 500, který sleduje právě tento faktor u 500 největších amerických společností podle tržní kapitalizace. Jsou zde zahrnuty obří společnosti jako je Apple, Exxon Mobil, Microsoft, Facebook, a další. V létě roku 2016 činila hodnota těchto společností dohromady cca 19,1 bilionu $.

2. Největší světové finanční instituce (BlackRock, Vanguard, UBS, State Street Global Advisors, Fidelity, Allianz, J. P. Morgan) spravují majetek investorů ve formě akcií, dluhopisů, podílových fondů, ETF atd. o celkovém objemu 18,9 bilionu $.

3. Státní dluh je 25krát větší než všechen světový vývoz ropy za rok 2015. Top 10 vývozců ropy zahrnuje celkově 535 miliard $.

- Saúdská Arábie:      133,3 mld. $

- Rusko:                                     86,2 mld. $

- Irák:                                          52,2 mld. $

- SAE:                                          51,2 mld. $

- Kanada:                                   50,2 mld. $

- Nigérie:                                   38,0 mld. $

- Kuvajt:                                     34,1 mld. $      

- Angola:                                   32,6 mld. $

- Venezuela:                              27,8 mld. $

- Kazachstán:                            26,2 mld. $

zbytek světa:                            251,0 mld. $

Například hodnota vývozu ropy Saúdské Arábie by pokryla americký dluh až za cca 147 let, kdybychom brali v úvahu dnešní rychlost zadlužování a těžbu.

4. Dluh je 155krát větší než hodnota zlata, které se na celém světě za rok vytěží. Zlato symbolizuje peníze a bohatství. Nicméně roční světová produkce zlata se pohybuje kolem 3 000 tun (cca 96 milionů uncí), což zalepí jen malou díru tohoto zadlužení.

Z uvedeného vyplývá, jak je americký státní dluh obrovský a dále se zvyšuje. Nicméně i přes toto zadlužování si zatím USA udržují pozici světové velmoci číslo jedna. Podívejme se na druhou stranu, a sice na výkon americké ekonomiky.

Hrubý domácí produkt Spojených států představuje 18 bilionů $, což z nich činí největší HDP a ekonomiku světa. Spojené státy jsou geograficky rozsáhlé, různorodé a populace je rozprostřena nerovnoměrně. Znamená to tedy, že výroba a inovace jsou soustředěny jen v některých oblastech země, zatímco jinde převládá jednoznačně venkovský charakter a s tím spojená část hospodářství.

Následující mapy charakterizují a přibližují americký HDP.

1. Na první mapě je vyobrazeno sedm amerických „megastátů“. Tyto oblasti a spojení států USA jsou dány do kontextu k dalším světovým velmocem, podle podobného HDP. Např. stát Kalifornie představuje Francii. Celá ekonomika severovýchodu USA je přibližně stejně velká jako ekonomika Japonska atd.

https://lh4.googleusercontent.com/BZ00R1Fo22Ky0QRCUc_FLMI0_-TJ0DYqgIGx-J1G37JqRX5iGjFCgT4BW38K-d15WEa5N5Rly1J0AtIzkwexLLF2odP7Kx1YIT02mnFjYWPlfXLvp08U1V_Iqd7aRZ24YktMqMpNslo7xkePhw

2.  Druhá mapa představuje a porovnává jednotlivé metropolitní oblasti s jednotlivými zeměmi světa. Např. metropolitní oblast Phoenixu, tedy hlavního města státu Arizona, má podobný ekonomický výstup jako celé Portugalsko. Nebo např. koridor z New Yorku až po Washington, D.C. odpovídá stejnému výstupu jako u Kanady, Íránu, Švédska České republiky dohromady.https://lh5.googleusercontent.com/Kzso4FDtRsCzYi0PTWTFLY-avd_3OXrh0YPpkdnaKocIjEeXKsknasxhJokIw99RgA5yxRhSWjiabm3miRYzfFvk6LhVRkFr9l6rLa9NtELhNmefWG_Wfq54aVLOuI6tikwSoSn1uJZXYqYhZg

3.  Třetí mapa vyobrazuje daný ekonomický výkon USA podle jednotlivých oblastí. Je patrné, že cca polovina výkonu ekonomiky pochází právě z metropolitních oblastí. Druhá polovina je založena na tisícovkách venkovských oblastí a měst.

Autor je investiční analytik. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Absence historické paměti

15:22 Ivo Strejček: Absence historické paměti

Přestože oslavy konce II. světové války jsou již bezmála týden za námi, chci se k nim dnes ještě vrá…