Hrozba záporných úrokových sazeb se šíří jako lavina a banky již nemají v jistém slova smyslu zájem o peníze na účtech. Chtějí podpořit ekonomiku a vytvořit „zdravou“ míru inflace tím, že opět budou stále více přisypávat peníze do již tak zadluženého systému.
Neuvědomují si, že se celý tento proces může vymknout kontrole a hrozí, že se tato dnešní deflace přehoupne do hyperinflace, která může být extrémní a přivést opět celý svět do problémů. Strach z dalšího zadlužování odvádí pozornost investorů k jiným alternativám, jakými jsou třeba zlato nebo stříbro.
Pozorujeme strach z nejistoty např. v Japonsku, které se nedávno rozhodlo zavést záporné úrokové sazby. Reakce lidí na sebe nenechala dlouho čekat – vytahují své peníze z bank a ukládají si je doma ve svých trezorech. Smysl tohoto kroku je jasný: proč nechávat své peníze v již tak riskantním bankovním systému, když se vůbec nezhodnotí, případně jejich hodnota ještě poklesne? Nejen v okolním světě se mluví o záporných úrokových sazbách, uvažuje o nich už i ČNB.
Jak mnozí ví, fiat měny, tedy měny s nuceným oběhem, nejsou věčné a časem se přiblíží jejich konec. Podle dnešního celosvětového vývoje to může být docela brzy. Pokud by se dostavilo okamžité zhroucení měn, postihlo by to mnoho lidí. Nicméně budou i takoví, kterým se bude dařit naopak ještě lépe. Vyvstává pak otázka, jak se dnes obyčejní občané mohou chránit před těmito destrukcemi a ekonomickými kolapsy…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV