Jakub Petruška: Zlato, stříbro - jaká je předpověď na rok 2016?

13.01.2016 11:53 | Zprávy

Máme zde nový investiční rok a s ním vyvstává otázka, co od něj očekávat. Investoři opět vkládají finanční prostředky do bankovních produktů, komodit, či nemovitostí, o kterých jsou přesvědčeni, že mají jistý potenciál, anebo že jim jejich úspory přinejmenším uchovají. Vzhledem k výrazné nepřehlednosti na burzách, kdy americké akcie oslabují, šanghajská burza v minulém týdnu dvakrát zastavila obchodování, a další neočekávané události, které rázem změní celý běh, je to velmi složité.

Jakub Petruška: Zlato, stříbro - jaká je předpověď na rok 2016?
Foto: zlataky.cz
Popisek: Investiční zlato, ilustrační foto

Velký vliv na vývoj mají centrální banky a tradičně všem známý Fed a jeho úřednický aparát, který ovlivňuje do značné míry globální ekonomiku a její vývoj. Nicméně přes tyto všechny vlivy, které působí na trh “papíru”, se trh fyzického zlata a stříbra stále drží. Můžeme si být jistí, že ceny budou odrážet aktuální nabídku a poptávku po fyzickém zlatě a stříbře v určitém okamžiku. Pojďme se tedy podívat trošku dopředu, do roku 2016.

Destrukce dodávek

Neustále klesající ceny představují velmi špatné ekonomické podmínky pro velké množství těžařských projektů. Nižší náklady na pohonné hmoty, které jsou způsobeny velkým poklesem ceny ropy, sice do určité míry pomáhají na straně nákladů, nicméně průměrné náklady na výrobu stříbra se odhadují zhruba na 17 $ a u zlata kolem 1.150 $ za unci. Dnes se ale tyto drahé kovy prodávají za mnohem nižší cenu, než jsou jejich celkové průměrné náklady. Pro mnoho producentů je to velmi neekonomické a přináší řadu problémů. Již dnes řada z nich prodává každou unci se ztrátou. Tato situace může mít pak za následek, že v roce 2016 budou primární producenti zlata a stříbra dodávat na trh menší množství produktů. Je tu ale i další faktor, který bude pravděpodobně velmi decimovat dodávky v roce 2016. Základní ceny kovů, včetně mědi, zažily obrovský propad, a výhled pro další rok není příliš jasný. Velký vliv bude mít další vývoj čínské ekonomiky, která zažívá zpomalování. Další zemí, která má potíže, je Brazílie a ekonomové se obávají více dalších možných recesí po celém světě.

Propadající se poptávka po základních kovech má značný dopad na dodávky zlata a stříbra, protože obrovské množství těchto drahých kovů je vyráběno jako vedlejší produkt těžby základních komodit, jako je měď a zinek. Reorganizace Anglo-American PLC, jedné z největších světových těžebních společností, zdůrazňuje, jak těžká je pozice výrobců a jak nepříznivé je prostředí pro jejich činnost. Ceny zlata a stříbra jsou na poklesu od roku 2011, a jen v průběhu minulého roku skončily hluboko pod odhady výrobních nákladů. Nedávná krize u základních kovů může výrazně ovlivnit velikost dodávek drahých kovů v příštích měsících.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.