Bylo by ale správné sdělit lidu, že trend ve světě je přesně opačný. Podle nedávno publikované zprávy o stavu jaderné energetiky, kterou každoročně zpracovává skupina britských energetických konzultantů, se krize tohoto oboru neustále prohlubuje. Podíl jaderných elektráren na celosvětové výrobě elektřiny poklesl ze svého maxima, 17 % v roce 1993, na loňských 10 %. Celková výroba elektřiny v jaderných elektrárnách klesla loni oproti roku 2011 o 7% a klesl i počet provozovaných reaktorů. Tento vývoj je dán především situací v Japonsku po ničivé vlně tsunami, ale ústup od jaderné energetiky vykazuje 16 dalších zemí.
Česká republika je podle zprávy jedinou zemí, kde podíl jádra v energetickém mixu rostl a loni dosáhl rekordních 35%. Nové reaktory se staví ve 14 státech, ze dvou třetin pak v Číně, Indii a Rusku. V Evropě jsou to pouze dva státy: Francie a Finsko, přičemž v obou případech dochází ke dvojnásobnému překročení původního rozpočtu a termín spuštění se neustále oddaluje. Plán nové jaderné elektrárny má i britská vláda, ekonomové ji ovšem varují, že se projekt neobejde bez masivní státní podpory v přepočtu 600 miliard korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna
Denní glosy Petra Hampla.