Jan Bednář: Kontroverze kolem mučení

12.12.2014 11:48

Jak pravdivá je zpráva amerického senátu o metodách, které ještě před několika lety používala americká tajná služba CIA při vyšetřování osob podezřelých z přípravy teroristických činů? To je otázka, kterou si nyní kladou nejen mnozí Američané, ale i my a celý okolní svět.

Jan Bednář: Kontroverze kolem mučení
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

Jak se zdá, minimálně dvě tvrzení, obsažená v senátní zprávě, jsou sporná. Nikoli pokud jde o popis samotných metod, údajně používaných Američany během výslechu podezřelých teroristů, ale pokud jde o to, jaké výsledky tyto metody přinesly a zda o nich věděli i političtí představitelé.

Někdejší vice-prezident za vlády George W. Bushe Dick Cheney popřel v rozhovoru pro televizní stanici Fox News tvrzení obsažené v senátní zprávě, že prý politikové byli „oklamáni“, že jim CIA neřekla o těchto metodách plnou pravdu. „To je lež,“ prohlásil Cheney rezolutně a dodal, že samozřejmě prezident Bush, stejně jako on, věděl o metodách výslechů „vše co potřeboval vědět“. Nejnovější zprávu senátu označil za „plnou nesmyslů“ a trval též na svém dosavadním přesvědčení, že výslechy podezřelých osob s použitím těchto drastických metod skutečně přinesly relevantní informace v boji s terorismem.

A to je druhý sporný bod senátní zprávy, která tvrdí, že prý mučení nebylo užitečné k ničemu.

Zajímavý je v tomto ohledu postoj nynějšího amerického prezidenta Obamy, který zatím zůstává v tomto sporu „neutrální“ a nechce se evidentně přiklonit k žádné straně, ačkoli právě on by o tom měl vědět nejvíc.

Prezident Obama už v jednom ze svých úplně prvních nařízení po nástupu do úřadu před šesti lety zakázal „mučení“, označované tehdy v praxi CIA poněkud eufemisticky jako „rozšířené metody výslechu“, které podle Obamy představují „zradu amerických hodnot“ a něco, co významně poškodilo pověst Spojených států ve světě.

Prezident Obama ale odmítl návrhy některých demokratů na utvoření komise, která by tyto případy vyšetřovala a výslovně nyní znovu ocenil pracovníky CIA jako „patrioty“, kterým „jsme vděčni za jejich snahu ochránit naši zemi“ před teroristickými útoky.

Zdá se dokonce, že jako prezident, který je pravidelně informován o všech možných teroristických hrozbách, jak se objevují, má dnes i jisté pochopení pro svého předchůdce v Bílém domě, George Bushe. Jeho obavy z dalších velkých teroristických útoků po jedenáctém září 2001 považuje za „legitimní“ a uznává, že tehdejší americká vláda stála před nesmírně těžkým rozhodováním, pokud chtěla takovému nebezpečí zabránit.

Zveřejnění senátní zprávy by mělo podle Obamy nám pomoci „nechat tyto metody tam, kam patří – totiž do minulosti“. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Muž v ženském těle

9:44 Zdeněk Jemelík: Muž v ženském těle

Ústavní soud vyvolat velký rozruch vyjádřením, že pro povolení změny pohlaví není nutná kastrace. Zá…