Jan Bureš: Akcie jako na horské dráze, český průmysl ovšem nabírá druhý dech

07.12.2018 14:57

Trhy zažívají návrat extrémní volatility.

Jan Bureš: Akcie jako na horské dráze, český průmysl ovšem nabírá druhý dech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

Včera americký akciový index Dow Jones ztrácel pod tlakem padající ropy a strachu z obchodních válek po zatčení čelní představitelky Huawei přes 700 bodů. Ke konci seance ovšem své ztráty nakonec skoro smazal, když se v tisku objevily zprávy, že Fed pod tlakem ekonomických nejistot a tržní volatility nakonec zvažuje zvolnění tempa utahování měnové politiky v příštím roce. Dnes bude v tomto ohledu důležité sledovat nová čísla z pracovního trhu, a to především dynamiku mezd. Pokud mzdy budou dále zrychlovat nad 3 %, nebudou trhy možná věřit, že si Fed od utahování měnové politiky odpočine na dlouho.

Podobným ne-li větším nejistotám čelí i eurozóna, kde ekonomika ve třetím kvartále výrazně šlápla na brzdu a kromě zpomalující asijské poptávky na ni dopadají politická rizika v podobě brexitu a italské rozpočtové krize.Na rozdíl od USA ovšem v eurozóně neovlivní tržní volatilia a rizika pravděpodobně měnově-politické kroky na začátku příštího roku. S prvním růstem sazeb v eurozóně počítá ECB i trhy stejně v závěru roku 2019. I tak budou pro ECB důležitá první tvrdá říjnová čísla (dnešní německý průmysl), která naznačí, zda se po mizerném třetím výkonu průmysl v eurozóně nadechuje k rychlejšímu růstu. Pokud ne, musela by ECB opět přepsat dolů vyhlídky na růst.

Z podobného důvodu bude první tvrdá čísla za čtvrtý kvartál sledovat i ČNB - dnešní průmysl pro ni naštěstí ukazuje , že slabý třetí kvartál byl pravděpodobně dočasnou záležitostí. Průmyslová výroba zrychlila na 6,7% (z -0,6%) a především nové objednávky znovu vyskočily dokonce o více než 12%. To udržuje další rusty sazeb na domácí půdě ve hře a koruně minimálně krátkodobě hraje do karet…

Jan Bureš
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jana Zwyrtek Hamplová: Film Havel není o Havlovi

20:44 Jana Zwyrtek Hamplová: Film Havel není o Havlovi

Komentář na facebookovém profilu k nově promítanému filmu Havel.