Jan Bureš: ČNB zvýší sazby na 1,50 %, jak moc guvernér Rusnok zmírní jestřábí výroky?

26.09.2018 12:03

Na dnešním zasedání by ČNB opět, již po počtvrté v tomto roce, měla sáhnout k zvýšení úrokových sazeb a posunout základní repo-sazbu na 1,50 %. To by samo o sobě nemělo být zásadním překvapením. Důležitější budou doprovodné komentáře ukazující na odhodlanost centrální banky pokračovat dál podobným tempem.

Jan Bureš: ČNB zvýší sazby na 1,50 %, jak moc guvernér Rusnok zmírní jestřábí výroky?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Guvernér Rusnok naznačil v posledním rozhovoru, že by sazby mohly jít do konce roku vzhůru ještě jednou. Pokud by k tomu ovšem ČNB v listopadu přistoupila, jednalo by se již o pátý růst sazeb za tento rok a čtvrtý růst sazeb v řadě. To je poněkud agresivní politika ve chvíli, kdy ECB ještě bez většího stresu vyčkává se sazbami zaparkovanými v záporných vodách. I proto se může proti takto rychlému zvyšování sazeb postupně zvedat odpor (viz například poslední vyjádření Oldřicha Dědka). ČNB nebude chtít rychlým růstem sazeb ekonomiku překvapit a vyslat signál, že je pod tlakem vnějších okolností…

Pro rychlejší růst sazeb bude dál hovořit především česká koruna, která by měla posílit podle prognózy v posledním kvartále ke 25,30 EUR/CZK a zatím se jí do toho příliš nechce. Na druhou stranu pokud odchylka kurzu nebude výrazně vyšší než 1 %, může si ČNB počkat s dalším růstem sazeb na únorové zasedání (náš základní scénář). Jedním z dobrých důvodů může být kromě prostého strachu z příliš rychlého postupu i nutnost revidovat v listopadu směrem dolů odhady růstu HDP na konec tohoto roku a pravděpodobně i na rok příští. Pokud dnes guvernér Rusnok trochu zmírní svoji poslední jestřábí rétoriku, koruna těžko v reakci na zasedání výrazněji zaboduje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Evropská budoucnost a české vidle

21:35 Zbyněk Fiala: Evropská budoucnost a české vidle

NATO je na odpis, „zastaralé“, „po mozkové smrti“, zbyla z něj jen prodejna zbraní, a Evropská unie …