Rudolf Mládek: Komunální mandát jako vstupenka do zóny beztrestnosti

07.05.2026 10:42 | Komentář
autor: PV

Dnešní systém komunální politiky má zásadní vadu: jakmile je někdo zvolen, stává se prakticky neodvolatelným. Volič na něj nemá čtyři roky žádný efektivní kontrolní nástroj.

Rudolf Mládek: Komunální mandát jako vstupenka do zóny beztrestnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Zákonem stanovené podmínky pro zánik mandátu zastupitele jsou nastaveny tak, že je občan-volič nemůže nijak ovlivnit.

Prostor pro korupci i dehonestaci

Tento stav vytváří až nebezpečnou zónu beztrestnosti. Zákon stanovuje, že na zakázky do 500 tisíc korun se nevztahuje dohled Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), což otevírá prostor pro nekontrolovatelné přihrávání veřejných peněz „spřízněným“ firmám nebo dokonce příbuzným. Představa o dohledu kontrolních výborů je často jen iluzí – stačí si tyto orgány obsadit loajálními spolukandidáty. Občan pak musí jen nedobrovolně nečinně čekat na další volby.

Stejně závažné jsou i beztrestné osobní útoky, lživá obvinění a dehonestace politických soupeřů, které jsou na denním pořádku. Mnozí občané se pak politice obvykle vyhýbají, zatímco kandidují ti, kterým toto prostředí vyhovuje. Zaštiťují se „svobodou slova“, vědomi si toho, že ochrana před pomluvou je v Česku laxní, pomalá a často přichází až dávno po volebním období.Uzákonit termín pro předběžné opatření v případech dehonestace by nebylo až tak těžké a pomohlo by to politice celkově, nejen té komunální, ale takový návrh zatím nikdo nepředložil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…