Jan Bureš: Čekají Rusko po ženevské schůzce nové sankce?

17.04.2014 13:58 | Zprávy

Dnes nás čeká klíčová ženevská schůzka mezi Evropskou unií, USA, Ruskem a Ukrajinou. Šance na dohodu jsou ale v tuto chvíli podle většiny zpráv z diplomatických zdrojů malé. V takovém případě se Evropská unie pravděpodobně sejde příští týden a projedná uvalení dalších sankcí na Moskvu. Shoda se ale bude hledat velmi těžko.

Jan Bureš: Čekají Rusko po ženevské schůzce nové sankce?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Evropská komise se snažila v posledních dnech vymyslet takové sankce, ve kterých by se zátěž rovnoměrně rozprostřela mezi členské země. Ukazuje se ovšem, že to je skoro nadlidský úkol. Zvažovaný zákaz dovozu diamantů z Ruska (největší světový producent) by výrazně zasáhl především Belgii a tamní světové diamantové centrum v Antverpách. Naopak zákaz vývozu zbraní do Ruska by disproporčně zasáhl ty země, které v tuto chvíli mají nasmlouvané s Moskvou velké armádní zakázky (např. Francii). Finanční sankce by zase bez pochyb měly největší odraz v Londýně. Postupovat jednotně v případě plošných obchodních nebo finančních sankcí tak nebude vůbec jednoduché. I proto je pravděpodobnější, že Evropa v tuto chvíli zůstane v mantinelech sankcí orientovaných na jedince, popřípadě vybrané podniky (zmražení aktiv, vízové povinnosti).  

 I tak ale mohou ruské ekonomice uškodit. Rychlý odliv investic ze země bude pravděpodobně pokračovat. Podle ministra hospodářství že ruská ekonomika v prvním kvartále propadla o 0,5 %. Ochlazení zatím bylo vidět především v propadu investic, pokud ale bude ve vzduchu delší dobu viset hrozba rozšiřování sankcí, měly by šlápnout na brzdu i rychle se zadlužující domácnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

12:16 Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

Slogan do titulku jsem si vypůjčil z internetové diskuse. Je dobře, že národ má smysl pro humor. Jen…