Jan Bureš: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává

21.10.2019 13:44

Tak ani po víkendu nemáme jasno a tento týden bude opět ústředním hybatelem tržní nálady brexit. Co nás tedy čeká? Boris Johnson o víkendu sice v parlamentu se svojí dohodou o brexitu neuspěl, poslanci ovšem také nedostali šanci ji zamítnout. Hlavním hnacím motorem řady poslanců byl strach z toho, že Boris Johnson bude v případě neúspěchu prosazovat cestu tvrdého brexitu bez dohody. Poslanci tedy nakonec přijali takzvaný Letwinův dodatek, který zaúkoloval premiéra, aby nejprve požádal Brusel o další odklad brexitu. Avšak pouze jako pojistku pro případ, že by se při přijímání prováděcích předpisů něco zadrhlo a Británie by samospádem vykročila na cestu tvrdého brexitu bez dohody.

Jan Bureš: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

Finální test brexitové dohody Borise Johnsona tak přijde až tento týden. Nejprve dojde pravděpodobně k indikativnímu hlasování na nečisto (asi v pondělí) a pak na skutečné hlasování (pravděpodobně v úterý). Šance, že Boris Johnson sežene dostatečnou podporu, přitom po víkendu nevypadá vůbec jako malá. Boris Johnson sice zažil ponížení, kdy musel psát do Bruselu žádost o další odklad brexitu. Dal ale jasně najevo, že boj o dohodu pokračuje. A jeho vláda byla o víkendu přehlasována jen relativně lehce poměrem 322 ku 306. Řada z těch co dohodu nechtěla podpořit o víkendu, navíc nyní s “pojistkou” proti tvrdému brexitu odeslanou do Bruselu, říká, že dohodu podpoří. Pokud by se Borisi Johnsonovi podařilo dohodu prosadit, vytvoří se prostor pro zisky libry, eura (na frontě s dolarem) i středoevropských měn (na frontě s eurem).

Kromě brexitu tento týden přitáhne pozornost zasedání ECB, na kterém se bude loučit s trhy Mario Draghi. Žádnou změnu v nastavení měnové politiky však nečekáme - zajímavější budou komentáře týkající se vnitřních rozporů v bankovní radě v posledních měsících.

V neposlední řadě se můžeme těšit na první říjnovou nadílku podnikatelských nálad z eurozóny. Zejména PMI z německého průmyslu a německé Ifo budou napjatě sledované. PMI spadly na nejslabší úrovně od roku 2009 a ukazují v tuto chvíli na propad německé ekonomiky ve třetím kvartále o 0,3 % (mezikvartálně). Jakýkoliv záblesk stabilizace by byl pro největší evropskou ekonomiku dobrou zprávou.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Veselý: Cena života

19:33 Pavel Veselý: Cena života

Letos prošlo jen krátce v médiích, že se konalo další Světové Ekonomické Fórum v Davosu, jehož hlavn…