Jan Bureš: Dluhopisové výprodeje nabírají na síle… korunu ale neohrožují

15. 2. 2018 15:09

Vyšší americká inflace jenom přilévá do ohně dluhopisových výprodejů. Desetiletý americký výnos se znovu přibližuje 3% hranici, zatímco dvouletý atakuje skoro desetiletá maxima. Dluhopisoví investoři mají strach, že pod taktovkou vyšší inflace Fed v březnu nejen zvýší sazby, ale nakonec i odhadovanou trajektorii růstu úrokových sazeb pro tento rok. A po pravdě s podobnými čísly v zádech k tomu může mít důvod…

Jan Bureš: Dluhopisové výprodeje nabírají na síle… korunu ale neohrožují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

Nejrychlejší tempo růstu mezd za posledních devět let se viditelně pomalu začíná odrážet i v jádrové inflaci, která v posledních měsících opět viditelně nabírá na síle (1,8% y/y). Podle zpráv Wall Street Journal zdražuje řada služeb, jejichž ceny v minulosti spíše stagnovaly. Příkladem může být zvýšení měsíčních poplatků Amazonu za využívání služeb o skoro 20 % nebo zdražení vstupu do tematických parků Walta Disneyho. Právě zdražení těchto “zbytných služeb” ukazuje na sílící sebevědomí amerických firem v ekonomice, kde je delší dobu nízká nezaměstnanost a začínají zrychlovat mzdy.

Odvaha těchto firem zkusit přenést rostoucí mzdové a jiné náklady na finální spotřebitele je něčím, co dlouho nebylo vidět. A je to důležitý průvodní jev pomalu se rozjíždějící mzdově-inflační spirály. Pokud navíc Fed vezme v potaz ještě očekávaný silný rozpočtový stimul z dílny Donlada Trumpa, nemá rozhodně důvod držet se příliš zpátky.

Na druhé straně je povzbudivé, že v tomto týdnu již rostoucí výnosy zdaleka tolik nevystrašily akciové investory. Přece jen zatím nikdo nevěří, že by vyšší výnosy měly ohrozit silný růst vyspělých ekonomik. A i proto index strachu VIX dál klesal a ve finále i česká koruna zůstávala nehledě na globální dluhopisové výprodeje v klidu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Man: V demokracii by Kalousek a spol. byli za trpaslíky

11:53 Lubomír Man: V demokracii by Kalousek a spol. byli za trpaslíky

Že je liberální demokracie podfuk těch, kterým se nelíbí demokracie čili vláda lidu, je věc zřejmá …