Jan Bureš: Dostanou Řekové pomoc ve dvou balících?

17.02.2012 13:40 | Zprávy

Příběh posledních dní se opakuje stále dokola. Výborná americká čísla naráží na strach z Řecka. Jednou tak vítězí býci a jednou medvědi, ale celkově zatím přetahovaná vyznívá nerozhodně.

Jan Bureš: Dostanou Řekové pomoc ve dvou balících?
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Včera se dařilo víc optimistům - podnikatelská nálada na americkém východě rostla třetí měsíc v řadě a řecký strach ustoupil naopak do pozadí poté, co Athény našly v rozpočtu dodatečné úspory. Klíčová pondělní dohoda na druhém záchranném balíku ale zatím naráží na celou řadu bariér a dnes se štěstí zase lehce může přiklonit na stranu medvědů.

Podle Financial Times s novými odhady řeckého růstu vychází Řekům i po odpuštění velké části soukromého dluhu v roce 2020 dluh v nejlepším případě nad 128 % HDP. Takový plán je prakticky od začátku předurčen k nezdaru a není divu, že se do něj evropským politikům vůbec nechce. I proto se pravděpodobně začíná prosazovat nápad s rozdělením řecké pomoci na dva účty - na prvním (prioritním) mají být peníze na splácení řeckého dluhu, na druhém (podřízeném) prostředky na krytí nových schodků.Takový plán nemusí být nutně špatný. Pokud Řecko nebude schopné plnit dohodnutou cestovní mapu, peníze na hlubší primární schodky jednoduše nedostane. Současně by byl zajištěn projekt odpisu části řeckého soukromého dluhu (PSI), dokapitalizace bank a i splácení nově vydaného dluhu garantovaného fondem EFSF. Především realizace PSI a související kapitálová pomoc řeckým bankám jsou základními kroky, které mohou pomoci zabránit finanční nákaze z úplného (neřízeného) bankrotu Řecka.

Pokud ministři financí naservírují trhům v pondělí takovou dohodu, čeká nás pokračující úleva. Probíhající názorový střet v německé koalici ale ukazuje, že jednání nemusí být vůbec jednoduchá. Ministr financí Schauble začíná vystupovat ostře proti jakékoliv další pomoci Řecku a může kancléřce Merkelové ohrozit potřebnou parlamentní většinu pro druhý řecký balík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla