Jan Bureš: Draghi se snažil nedat euru důvod k dalším ziskům, zatím neúspěšně

20.07.2017 16:12

Mario Draghi se snažil, jak mohl, nedat euru během dnešní tiskové konference důvod k dalším ziskům.

Jan Bureš: Draghi se snažil nedat euru důvod k dalším ziskům, zatím neúspěšně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Za prvé, ECB ponechala beze změn doprovodný komentář, a pro někoho možná překvapivě ponechává ve hře i možnost dalšího navýšení objemu QE. Zdá se však, že ve světle silného výkonu ekonomiky neberou investoři tuto eventualitu příliš vážně (podobně jako dlouho přetrvávající eventualitu jít se sazbami hlouběji do záporu, kterou ECB vypustila z komentářů teprve nedávno).

Za druhé, ECB zdůraznila potřebu pokračování výrazné měnové expanze pro dosažení svého inflačního cíle a Mario Draghi řekl, že nebylo stanovené žádné konkrétní datum (setkání), kdy se bude rozebírat konec QE a zatím aparát ECB ani nepracuje na konkrétních scénářích. Na druhou stranu však zopakoval hlavní závěry svého vystoupení v Portugalsku na konci června - růst překvapuje ECB spíše pozitivně a nezbývá než “čekat, až se projeví ve vyšších mzdových a inflačních tlacích”. Také přiznal, že i když nebylo stanoveno konkrétní datum, na podzim bude ECB jednoduše konec QE rozebírat.

Pro nás sice přináší dnešní zasedání ECB lehké holubičí překvapení, Mario Draghi však nijak zásadně neotočil směr “exit” nastavený svými výroky na konci června. I proto euro bezprostředně po jeho slovech dál posilovalo. V tuto chvíli se nicméně zdá, že ECB nemusí nutně představit strategii ústupu již na zářijovém zasedání, ale může si počkat až do října. Zvlášť pokud by i ve světle rychlejšího růstu euro v mezičase dál sílilo. Jeho zisky podle slov Maria Draghiho přitáhly již na dnešním zasedání jistou “pozornost” a Draghi zdůraznil, že si nepřeje, aby předčasným utažením měnových podmínek ohrozil příjemně probíhající oživení. V této souvislosti mnohokrát zdůraznil potřebu “trpělivosti”. ECB jako by řešila podobný problém jako má dnes ČNB - jakékoliv zmínky o potřebě utáhnout měnovou politiku ve finále posílí kurz a tuto potřebu dál oddalují...

Jan Bureš
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…