Jan Bureš: Eurozóna hlásí inflaci nad cílem a slabší HDP

01.08.2018 7:35 | Zprávy
autor: PV

Eurozóna v červenci zaznamenala nejrychlejší růst cen od roku 2012. Inflace se vyšplhala na 2,1 %.

Jan Bureš: Eurozóna hlásí inflaci nad cílem a slabší HDP
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Růst ekonomiky sice zpomalil na 2,1 %, pořád se ale jedná o solidní a nadprůměrná tempa růstu, která podle našeho názoru potvrzují, že ekonomika eurozóny již nepotřebuje nové měnověpolitické injekce. ECB ale na červnovém zasedání poměrně jasně načrtla cestu vpřed a nehledě na nová čísla zatím nikdo na trzích nevěří, že se v dohledné době sazby dostanou do kladných vod. I proto těžko na jinak povzbudivých číslech euro “uhraje nové pozitivní body”.

Inflaci v červenci táhly vzhůru zejména energie a pohonné hmoty (9,4 %). Zrychlily ale i složky jádrové inflace - inflace ve službách je na 1,4 % (i když jistou roli může stále hrát sezónnost). Přestože v červenci a srpnu pravděpodobně inflace v eurozóně dosáhla svého vrcholu, nebude nás čekat žádný rychlý “sešup” dolů. Do konce roku by neměla klesnout pod 1,7-1,8 % (viz graf).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Maďarsko

Máte pravdu, že Maďaři mají s Moskvou taky špatné zkušenosti. Jak si ale vysvětlujete, že teď jsou Moskvě na ruku? Proč? Co z toho mají?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Evrgrýn = Rada ČT zase jako zástupný problém

20:47 Pavel Foltán: Evrgrýn = Rada ČT zase jako zástupný problém

Glosa Pavla Foltána k aktuálnímu dění v České televizi.